Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolek Milion chvilek zahájil on-line demonstrací Rok změny, chce aby posílila demokratická opozice

Spolek Milion chvilek v pondělí zahájil on-line demonstrací Rok změny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolek Milion chvilek v pondělí zahájil on-line demonstrací Rok změny. | foto: MAFRA

Praha Spolek Milion chvilek v pondělí zahájil on-line demonstrací Rok změny. Chce, aby v příštích sněmovních volbách posílila v Česku demokratická opozice a odstavila od moci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kterého viní z arogance a střetu zájmů. Úspěch opozice hodlá podpořit vlastními akcemi a projekty. On-line demonstrace se uskutečnila v předvečer výročí pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, které připadá na 17. listopadu.

„Rok 2019 byl rokem protestů, 2020 zase rokem krize, rok 2021 ale bude rokem změny a nové naděje. Současná pandemická krize odhalila zároveň hlubokou krizi politickou. Je potřeba napnout všechny síly k tomu, aby ve sněmovních volbách skutečně ke změně došlo. Demokratické strany musí zvítězit,“ uvedl předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll. Dodal, že do nejzazšího termínu voleb zbývá 333 dní a tuto skutečnost spolek promítl na zeď pod Kramářovou vilou, sídlem předsedy vlády, zahájil odpočet.

Bývalá místopředsedkyně Sněmovny a senátorka ODS Miroslava Němcová zdůraznila, že je třeba za rok namísto firemního pojetí státu obnovit stát, který se bude opírat o svobodu a demokracii. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je třeba usilovat o stát, který občany podporuje a neomezuje. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poukázal na předvolební spojenectví s ODS a TOP 09, k čemuž spolek před rokem vyzýval.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan nechce žít v zemi, kde vládnou ti, kteří donášeli. Změna, kterou chce spolek, by neměla podle Rakušana být namířena proti současnému premiérovi, kterého nazval falešným mesiášem, ale měla by dát perspektivu a vizi celé zemi do budoucna. Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že jeho strana vznikla, protože politika vyčpěla a vedla k politice elit. Chce stát, který se snaží „pomoct a nezaklekávat“.

Česko je podle Rolla „unesený stát“, který Babiš si „ukradl pro sebe“. Premiérův střet zájmů ve vztahu k holdingu Agrofert, který podle Rolla čerpá od státu 150 milionů korun měsíčně, potvrdila Evropská komise, řekl. Babišův autoritářský přístup opakovaně selhal během koronavirové krize, vláda selhávala v přijímání protiepidemických opatření. Závažné ohrožení podle Rolla představuje také zneužívání moci prezidentem Milošem Zemanem a jeho týmem, ať už kvůli dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, nebo prosazováním kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Koronavirová krize podle ekonoma Daniela Münicha odhalila v plné nahotě způsob vládnutí v Česku, kde skutečné řešení problémů je překrýváno marketingem. „Uvrhla nás do ekonomické krize stylem silnější pes šustí. Bohatí zbohatnou a chudí zchudnou,“ dodala komička Adéla Elbel. Spolek chce také bránit nezávislost médií a posilovat a propojovat občanskou společnost.

Spolek Milion chvilek v pondělí zahájil on-line demonstrací Rok změny.
Spolek Milion chvilek v pondělí zahájil on-line demonstrací Rok změny.

Demonstrace se s ohledem na protiepidemická opatření nekonala na pražské Letné, kam loni v červnu přišlo podle spolku na čtvrt milionu lidí, ale prostřednictvím facebooku a youtube. Dějištěm bylo pódium v pražském Lucerna Music Baru, na které organizátoři pozvali pamětníky událostí z listopadu 1989 i představitele nynějších opozičních stran. Do programu se zapojili i diváci komentáři pod streamovaným videem nebo vzkazy přes sms bránu.

Na youtube bylo k on-line demonstraci po hodině připojeno zhruba 13 000 lidí na facebooku kolem 8000 lidí. V závěru dvouhodinové akce se tento počet sledujících snížil na 16 500.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!