23. února 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolek za práva kuřáků. Podnikatelé se snaží obejít chystaný protikuřácký zákon

Kuřačka před restaurací - ilutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka před restaurací - ilutrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Protikuřácký zákon ještě ani neprošel sněmovnou a někteří podnikatelé už vymýšlí, jak ho obejít. To je i případ diskotéky v Rakovníku Retro Cento. Ta „zanikla“, aby se mohla zrodit jako soukromý kuřácký klub. Pro návštěvníky se nezmění téměř nic, stačí se zaregistrovat výměnou za takzvanou členskou kartičku. Podle odborníků podobné obcházení paragrafu ale nic nevyřeší.

K tomu, aby obyvatelé Rakovníka vyrazili za nočním životem, už v některých případech nebude stačit pouze občanka a peníze, zapotřebí bude minimálně ještě speciální plastová kartička pro „členy klubu“.

Diskotéka Retro Cento se totiž přeměnila na spolek. Důvod? Chce tím obejít připravovaný protikuřácký zákon.

„Novým členem spolku Retro Cento za práva kuřáků se může stát každý občan s trvalým nebo přechodným bydlištěm v ČR, který na vstupu do klubu vyplní přihlášku,“ instruuje na facebookové stránce provozovatel Milan Brejcha. Poté „člen“ získá plastovou kartičku, kterou vždy předkládá před vstupem do klubu.

„Zatím jsme zachytili registraci pouze jednoho subjektu. Je to svým způsobem obcházení připravovaného protikuřáckého zákona, ale nyní to žádným způsobem neřešíme,“ řekla serveru Lidovky.cz vedoucí odboru rakovnického obecního živnostenského úřadu Jindřiška Hůlová.

Nejedná se ale o jediný případ v Česku. O podobných řešeních už slyšel i někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Myslím, že to nebude masový jev, a pokud ano, bude to zajímavý český fenomén a bude se to muset ošetřit později,“ uvažuje poslanec.

Na hraně zákona

Jenže ani důmyslná klička před protikuřáckým paragrafem neznamená pro majitele hospod, restaurací či diskoték vítězství. Zákon totiž mohou podle experta na tabákovou legislativu Tomáše Kindla porušit i tak. „Tímto způsobem se provozovatelé povinnosti dodržování zákazu kouření nezprostí. Naopak jim hrozí, že se dopustí ještě závažnějších prohřešků neoprávněného podnikání,“ upozorňuje právník.

Kouření - ilustrační fotografie

Úřady totiž nebudou kontrolovat, jen jestli se ve „spolcích“ nachází registrovaní členové, ale i jak často se společnost schází. Jde o periodicitu, potvrzuje Kindl. „Pokud tak budete činit soustavně, stanete se provozovatelem potravinářského podniku se všemi povinnostmi s tím spojenými.“ To znamená i dodržování přísných hygienických předpisů aplacení daní.

Podobné případy jako s rakovnickou diskotékou se tak budou muset posuzovat jednotlivě a zatím není ani jasné, jestli to bude mít na starosti policie, či Česká obchodní inspekce. „Musíme počkat, v jaké podobě zákon projde, pak teprve na to můžeme reagovat,“ sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Server Lidovky.cz se pokusil získat i stanovisko provozovatele spolku Retro Cento, toho se však nepodařilo na telefonu zastihnout.

Spolek hráčů

Podivná sdružení ovšem nemusí vznikat pouze kvůli chystanému protikuřáckému zákonu. Podobně se zákony snaží obejit i někteří majitelé nelegálních heren. Ti vytvářejí sdružení, kde registrovaní členové před vstupem do doupěte hazardu předloží kartičku a mohou bez rušení hrát.

O tvrdším protikuřáckém zákonu se diskutuje na půdě sněmovny už řadu let. K poslednímu zpřísnění došlo v roce 2009, kdy se majitelé restaurací mohli rozhodnout, zda se bude v jejich podniku moci kouřit, či ne.

Česká republika je navíc jedinou zemí v Evropské unii, která nemá žádný zákaz kouření v restauracích. Zatímco v západní Evropě často platí úplný, u našich sousedů (Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko) je minimálně částečný.

jzlJakub Zelenka

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.