Po střetu skútru s loďkou na Orlíku byla těžce poraněna osmnáctiletá dívka, po přepravě do nemocnice zemřela. Další dva muži utrpěli méně vážná zranění. Podle spolku je nehoda přímým důsledkem vyhlášky ministerstva dopravy o rekreační plavbě, která loni povolila provoz skútrů a silných motorových člunů. Skutečnost, že v rekreačních oblastech, jako jsou Slapy či Orlík, mohou jezdit skútry dosahující rychlosti 100 kilometrů v hodině, je podle spolku právní stav, který nemá v civilizovaných zemích obdobu.
Spolek na rizika spojená s vyhláškou upozornil už dříve ministra dopravy, poslance a senátory. Po aktuální tragické události se obrací i na premiéra s žádostí, aby se zasadil o bezpečnost lidí na vodních plochách s rekreačním využitím. Navrhuje, aby byl do vyšetření nehody okamžitě vyloučen provoz skútrů v exponovaných rekreačních oblastech. V dalším kroku by se mělo vrátit omezení rekreační motorové plavby minimálně na stav platný před přijetím vyhlášky.
Pravidla plavebního provozu
Podle serveru Deník.cz už na tragickou nehodu reagovala Státní plavební správa rychlým vyhlášením opatření obecné povahy. V něm vymezuje vodní plochu pro sportovní a akrobatickou činnost a konkrétní čas v týdnu kromě neděle. Tuto plochu budou moci využívat provozovatelé skútrů. Neznamená to však jejich zákaz na vodních cestách na přehradě, na kterých se budou moci dále pohybovat. Mimo vymezenou plochu musí všichni vůdci plavidel dodržovat pravidla plavebního provozu. Ten, kdo řídí loď nebo vodní skútr, musí přizpůsobit plavbu tak, aby nikoho neohrozil.
Podle spolku pro ochranu Slapského jezera by problematika měla být vyjmuta z kompetence ministerstva dopravy a konsenzus hledán na širší bázi koaličních stran. „Je zřejmé, že se jedná spíše o problém politický než dopravně-koncepční,“ míní zástupci spolku. Navrhují také posoudit klasifikaci vodních nádrží Slapy a Orlík jako dopravně významné vodní cesty.
Právě tato klasifikace je podle nich klíčovým článkem právní konstrukce pro obhajobu neomezené motorové plavby uprostřed rekreačních oblastí. Prošetřeny by podle spolku měly být i okolností, které vedly k novelizaci vyhlášky. „Je totiž důvodné podezření, že novelizovaná podoba vyhlášky vznikla na objednávku silných zájmových skupin, přitom byl zcela ignorován zájem veřejný,“ tvrdí spolek v dopise premiérovi.