Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V programu si Piráti a Spolu v Praze rozumějí, dál je však rozděluje lidovecký zastupitel Wolf

Podle Zdeňka Hřiba by Pirátům nevadilo, kdyby se Jan Wolf stal místo radního předsedou magistrátního výboru, kde by neměl rozhodovací pravomoci. Podle Spolu je takové rozlišování absurdní. foto: Anna Boháčová, MAFRA

Už potřetí se v Praze sešly povolební vyjednávací týmy Spolu a Pirátů. Rozumí si u většiny bodů z programu, nicméně Pirátům opakovaně vadí nominace obžalovaného Jana Wolfa do městské rady. Vítězné Spolu se v pondělí sešlo i se zástupci hnutí ANO. V prohlášení uvedli, že debata byla věcná a že se shodnou hlavně v dopravě.
  17:50

Sporné otázky Pirátů a Spolu nyní projednají jejich zastupitelské kluby a výsledek si sdělí v pondělí, kdy se rozhodne, jak budou jednání dál pokračovat. Zástupci stran zopakovali, že prioritní je pro ně jednat o koalici na vládním půdorysu, tedy ještě se STAN.

„Připravenost na naší straně se znovu setkat a jednat tady je, ale dáváme si čas do pondělí, kdy se pokusíme projednat závěry z jednání s našimi zastupitelskými kluby, kde musíme zastupitele informovat. Potom případně do dalších kol jednání půjdeme s mandáty, které od našich klubů dostaneme,“ řekl zastupitel a člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Pirátům vadí to, že by v městské radě mohl být Jan Wolf, kterého státní zástupce obžaloval v souvislosti s magistrátními sportovními dotacemi. Piráti mají navíc vnitrostranické usnesení, že nesmí usednout trestně stíhaný v radě.

Piráti říkají, že nemají problém, že by Wolf byl předsedou magistrátního kulturního výboru. Podle současného pirátského primátora Zdeňka Hřiba totiž na rozdíl od radního nemá rozhodovací pravomoci, neboť výbor je pouze poradním orgánem zastupitelstva. Podle Spolu je naopak absurdní rozlišovat mezi tím, že u radního stíhání vadí, ale u předsedy výboru ne.

Zástupci stran se podle Spolu neshodli na tom, kdo by měl být primátorem. „Musím konstatovat, že Piráti trvají na svém stanovisku, které zpochybňuje to, že vítěz voleb by měl obsadit funkci primátora,“ řekl lídr kandidátky Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Vyjednávačka Pirátů Jana Komrsková řekla, že naopak nezpochybňují volebního vítěze ani výsledky. „Na nějakém konkrétním půdorysu případné koalice a rozdělení zodpovědnosti v radě je ale nutné se domlouvat s budoucími koaličními partnery. My jsme nic neodmítali,“ řekla.

Strany se naopak shodly na většině programových bodů. „Našli jsme programovou shodu v těch zásadních prioritních tématech. Nenašli jsme tam žádné zásadní programové překážky, které by bránily v pokračování jednání. Pochopitelně tam jsou detaily, které je nutné vyjasnit, ale to je asi naprosto samozřejmé,“ řekl Hřib.

Vyjednávači se bavili mimo jiné o dopravě, MHD nebo o výstavbě bytů. Také podle Zajíčka by po určitém podrobnějším jednání byly strany schopny se na programových věcech dohodnout.

Chceme být součástí koalice, přeje si Nacher

Spolu bude brzy znovu jednat také s hnutím ANO. Jeho pražský lídr Patrik Nacher po jednání řekl, že se strany shodly v dopravních otázkách. „Nicméně obsahově jsme i nalezli některé věci, kde se zatím lišíme, což je třeba věc nějaké sociální podpory,“ řekl Nacher. Dodal, že diskuse byla čistě odborná a neřešila personální nebo jiné otázky o složení případné koalice.

Podobně se vyjádřili zástupci Spolu, kteří ocenili věcnost debaty o programu. „Když ta komunikace je dobrá, tak se dají překonat i věci, které jsou sporné, nebo se některé sporné věci mohou z programu vypustit. V tom jsme neviděli žádný problém,“ řekl Svoboda. „To je naše představa, jak chceme se všemi potenciálními partnery jednat,“ dodal.

Nacher dodal, že ANO udělá všechno pro to, aby se stalo součástí koalice, protože každá strana kandiduje s tím, že chce vládnout. I proto plánuje oslovit všechny kluby v městském zastupitelstvu, s jejichž zástupci bude chtít jednat o programových prioritách.

Už v minulosti však lídři Pirátů, Prahy sobě i STAN uvedli, že s ANO do koalice jít nechtějí.

Autoři: ,

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat