Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spolu a PirSTAN chtějí koaliční smlouvu do 8. listopadu. Fiala požádal o schůzku se Zemanem

Česko

  13:45aktualizováno  15:27
Koalice SPOLU a PirSTAN chtějí podepsat koaliční smlouvu o budoucí vládě do 8. listopadu, tedy do začátku ustavující schůze Sněmovny. oznámil kandidát na premiéra, lídr koalice SPOLU Petr Fiala. S prezidentem Milošem Zemanem se chce setkat ve chvíl, kdy prezident už nebude na jednotce intenzivní péče.

„Nemám žádné informace o zdravotním stavu pana prezidenta, nevyvíjím žádný nátlak,“ zdůraznil Fiala. O schůzku s prezidentem, až bude Zeman přemístěn na standardní pokoj, požádal kancléře Vratislava Mynáře.

Prezident souhlasí s tím, že se s Fialou setká. „Potvrzuji, že předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta republiky Miloše Zemana, prostřednictvím vedoucího KPR Vratislava Mynáře, o setkání. Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, v pozdějším termínu,“ napsal na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ke koaliční smlouvě bude 6 pracovních skupin

Kandidát na premiéra Petr Fiala řekl, že vznikne 6 skupin, které se budou zabývat programovými oblastmi budoucí koaliční smlouvy, která má být hotova do ustavující schůze Sněmovny.

„Nejprve se budeme bavit o programu, až potom o personálním složení vlády,“ řekl už před jednáním Fiala a podobná slova zopakoval i po jednání. Chce respektovat poměrné zastoupení ve Sněmovně.

Budeme opozice konstruktivní, nebudeme a priori říkat ne, říká Babiš

Počítá také s tím, že jeho vláda, až vznikne, bude muset předělat státní rozpočet, který ještě před volbami předložila menšinová vláda ANO a ČSSD.

Pokud ANO uzná porážku a předání moci půjde hladce, bude mít nárok na zastoupení ve vedení Sněmovny, na pozici místopředsedy dolní komory parlamentu i na proporcionální zastoupení ve vedení výborů. „Nemá platit, že vítěz bere vše,“ řekl již v úterý šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Okamura už ve vedení Sněmovny být nemá

Zástupce SPD už ale ve vedení Sněmovny být nemá. „Dlouhodobě jsem stoupencem toho, aby strany, které vyjadřují radikální názory, nebyly zastoupeny ve vedení demokratického orgánu,“ odvětil na dotaz iDNES.cz Fiala.

„My jsme nikdy nepodporovali do vedení Sněmovny extrémistu,“ prohlásila již v úterý šéfka TOP 09 Markéta Pekarová. Právě o ní se spekuluje jako o možné kandidátce Spolu do čela Sněmovny, pokud ve vládě nezíská post ministryně práce a sociálních věcí.

O něj mají zájem i Piráti pro první místopředsedkyni Olgu Richterovou, jednu ze čtyř zástupců Pirátů ve Sněmovně poté, co voliči koalice PirSTAN preferenčními zástupci výrazně upřednostnili zástupce STAN, jichž je nově Sněmovně 33. Jejich lídr Vít Rakušan má zájem o post ministra vnitra.

U jednacího stolu se ve Sněmovně sešlo třináct osob. Za ODS s Fialou staronový šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, za lidovce vedle šéfa strany Mariana Jurečky také první místopředsedkyně a šéfka senátorského klubu Šárka Jelínková a předseda poslaneckého klubu Marek Výborný, za TOP 09 šéfka Markéta Pekarová Adamová a první místopředseda, senátor Tomáš Czernin.

Za koalici PirSTAN šéf Pirátů Ivan Bartoš, dosavadní šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek a senátor Lukáš Wagenknecht. Za hnutí STAN předseda Vít Rakušan a místopředsedové Petr Gazdík a Věslav Michalik.

Umíme počítat do 108, řekl Faltýnek. ANO se už chystá do opozice

Dosud vládní hnutí ANO v úterý oznámilo, že nebude blokovat předání moci a počítá s přechodem do opozice. „Umíme počítat do 108 a počítáme s tím, že budeme v opozici,“ řekl Jaroslav Faltýnek, který skončil v čele poslaneckého klubu, kde ho nahradila Alena Schillerová.

„Jako vítěz voleb si nárokujeme post předsedy Sněmovny pro koalici Spolu,“ řekl Stanjura, který je také žhavým kandidátem občanských demokratů na příštího ministra financí.

Digitalizace šetří peníze a čas, argumentuje Bartoš, proč má být ve vládě nové křeslo

Šéf Pirátů Ivan Bartoš podporuje, aby byl ve vládě nový post pro člověka, který by měl plně na starost informatiku a digitalizaci.

„Je to poměrně zásadní agenda. Pokud chceme digitalizací v tomto volebním období pohnout, protože ta šetří peníze a šetří lidem čas, měl by tady být jasný mandát to dělat. S jasným hlasem, který má svůj otisk ve vládě, který může koordinovat agendu jednotlivých ministerstev. Popřípadě si důležité agendy včetně personálií stáhnout pod sebe a toto řešit,“ řekl Bartoš. Pouhá funkce vládního zmocněnce je podle něj nepostačující. Je pravděpodobné, že když taková pozice ve vládě skutečně vznikne, mohl by se v ní objevit právě Bartoš.

Lídr lidovců Marian Jurečka má nejblíže k ministerstvu zemědělství, které vedl již v koaliční vládě Bohuslava Sobotky.

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu opírající se o 108 poslanců. V memorandu lídři stran požádali prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu a deklarovaly, že nebudou o vládě jednat s nikým jiným.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat