Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolustraníci vyzvali hejtmana Řiháka, ať ihned odejde. Prý aby měl čas na Senát

Bývalý starosta Příbrami, exhejtman Středočeského kraje a současný senátor za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Příbrami, exhejtman Středočeského kraje a současný senátor za... | foto: ČTK

PRAHA Nakupené problémy ve Středočeském kraji zřejmě zlomí vaz hejtmanovi Josefu Řihákovi (ČSSD). Radní Středočeského kraje z jeho vlastní strany ve čtvrtek ho vyzvali, aby rezignoval. Řihák to odmítl komentovat. "Víte, že já zásadně nekomentuji vztahy uvnitř sociální demokracie. Tečka. Tím to pro mě končí," řekl hejtman.

Serveru iDnes to potvrdil náměstek hejtmana Jiří Peřina (ČSSD). Řihák by měl z funkce odejít do pondělního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozí podle serveru odvolání.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč radní volají po jeho odvolání? „My jsme vyhodnotili, že pro sociální demokracii by bylo nejlepší, kdyby se naplno věnoval senátním volbám a kampani. To je vždycky problém, když je senátor i hejtmanem. A to byl pro nás ten základní důvod,“ řekl serveru Lidovky.cz Řihákův první náměstek Miloš Petera. „On to i vždycky deklaroval, že jsou pro něj senátní volby prioritní,“ dodal.

V únoru se přitom na Řiháka kvůli jeho práci v Senátu snesla kritika. Chyběl totiž na šesti schůzích horní komory Parlamentu. Svou absenci omlouval zdravotními problémy. A situaci tehdy řešil až premiér Bohuslava Sobotku, který si jej pozval na kobereček.

Nic jiného v tom není, říká Petera

Jiné důvody, proč radní chtějí Řihákovo odstoupení, Petera vyloučil. „Nic jiného bych v tom nehledal, opravdu je to tím, že ve středu schvalujeme kandidáty do Senátu, tak jsme o tom diskutovali. To byl ten hlavní impuls,“ sdělil Petera, o němž se nejčastěji mluví jako o možném nástupci Řiháka ve funkci. Šéf středočeské ČSSD dnes také řekl, že pokud od spolustraníků dostane nabídku stát se hejtmanem, přijme ji.

Hejtman prý ztratil podporu krajských sociálních demokratů. Řihákovi měli vyjádřit nedůvěru všichni krajští radní z jeho strany, kteří se s ním ve čtvrtek sešli. "Schůzka skutečně proběhla a pan hejtman uslyšel, že bychom chtěli na jeho postu změnu. Jsme přesvědčeni, že takový krok napomůže dalšímu rozvoji Středočeského kraje," řekl Peřina.

Schylovalo se ke střetu

Radní Karel Horčička řekl, že schůzky se zúčastnili všichni radní za ČSSD a apel, který na ní zazněl, byl jednoznačný a vzešel víceméně od všech přítomných. Podle náměstka Marka Semeráda je celá situace velmi složitá. "Vnímám ji jako pokus o dohodu v rámci sociální demokracie," řekl Semerád.

V tisku se už dříve objevily informace o tom, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a Peterou, který je šéfem krajské buňky a zasedal v radě ještě za bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Podle radního za KSČM Zdeňka Štefka se Řihák na jednáních krajské rady choval vždy jako silný hejtman a ukazoval, že má projednávané materiály nastudované. "Měl konkrétní dotazy, konkrétní výhrady, nebál se polemizovat i s materiály, které předkládali jeho straničtí kolegové," řekl Štefek.

Pro komunisty, kteří jsou koaličními partnery sociálních demokratů, se ale případným odchodem Řiháka nic nezmění. "Do personálií druhé strany se nepleteme, je jejich právo si udělat změny, jaké chtějí," dodal Štefek.

Řihákův muž už rezignoval

Server Lidovky.cz opakovaně upozorňuje na skandály ve Středočeském kraji pod Řihákovým vedením. Jeho nejbližší spolupracovník, ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina již v březnu rezignoval kvůli policejnímu vyšetřování policií v kauze Středočeské turistické a informační služby.

Server Lidovky.cz upozornil, že krajský úřad vyplácel značné částky Štětinově přítelkyni, která pracuje jako ředitelka ve firmě zajišťující ostrahu v budově krajského úřadu. Nejde však zdaleka o jediný problém, hejtmanství posílalo plat úřednici a přikleplo jí dokonce služební vůz, aniž by bylo jasné, co vlastně pro kraj dělala. (ČTĚTE VÍCE)

Sám hejtman čelí podezření, že na vysoký úřednický post přivedl bývalého detektiva, který odložil vyšetřování sporné privatizace budovy polikliniky v Příbrami z dob Řihákova starostování.  

Nahradí ho šéf středočeské ČSSD?

S hejtmanem by se měl o víkendu ještě sejít jeho první náměstek Petera. Ten vede krajskou ČSSD, zároveň je poslancem a starostou Nymburka. Už dříve ale oznámil, že o vedení Nymburka v podzimních komunálních volbách usilovat nebude.

Hejtman Řihák se také chystá obhajovat post senátora za Příbramsko, o jeho umístění na kandidátku se má rozhodnout ve středu na jednání krajského výboru strany.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...