Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolustraníci vyzvali hejtmana Řiháka, ať ihned odejde. Prý aby měl čas na Senát

Bývalý starosta Příbrami, exhejtman Středočeského kraje a současný senátor za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Příbrami, exhejtman Středočeského kraje a současný senátor za... | foto: ČTK

PRAHA Nakupené problémy ve Středočeském kraji zřejmě zlomí vaz hejtmanovi Josefu Řihákovi (ČSSD). Radní Středočeského kraje z jeho vlastní strany ve čtvrtek ho vyzvali, aby rezignoval. Řihák to odmítl komentovat. "Víte, že já zásadně nekomentuji vztahy uvnitř sociální demokracie. Tečka. Tím to pro mě končí," řekl hejtman.

Serveru iDnes to potvrdil náměstek hejtmana Jiří Peřina (ČSSD). Řihák by měl z funkce odejít do pondělního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozí podle serveru odvolání.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč radní volají po jeho odvolání? „My jsme vyhodnotili, že pro sociální demokracii by bylo nejlepší, kdyby se naplno věnoval senátním volbám a kampani. To je vždycky problém, když je senátor i hejtmanem. A to byl pro nás ten základní důvod,“ řekl serveru Lidovky.cz Řihákův první náměstek Miloš Petera. „On to i vždycky deklaroval, že jsou pro něj senátní volby prioritní,“ dodal.

V únoru se přitom na Řiháka kvůli jeho práci v Senátu snesla kritika. Chyběl totiž na šesti schůzích horní komory Parlamentu. Svou absenci omlouval zdravotními problémy. A situaci tehdy řešil až premiér Bohuslava Sobotku, který si jej pozval na kobereček.

Nic jiného v tom není, říká Petera

Jiné důvody, proč radní chtějí Řihákovo odstoupení, Petera vyloučil. „Nic jiného bych v tom nehledal, opravdu je to tím, že ve středu schvalujeme kandidáty do Senátu, tak jsme o tom diskutovali. To byl ten hlavní impuls,“ sdělil Petera, o němž se nejčastěji mluví jako o možném nástupci Řiháka ve funkci. Šéf středočeské ČSSD dnes také řekl, že pokud od spolustraníků dostane nabídku stát se hejtmanem, přijme ji.

Hejtman prý ztratil podporu krajských sociálních demokratů. Řihákovi měli vyjádřit nedůvěru všichni krajští radní z jeho strany, kteří se s ním ve čtvrtek sešli. "Schůzka skutečně proběhla a pan hejtman uslyšel, že bychom chtěli na jeho postu změnu. Jsme přesvědčeni, že takový krok napomůže dalšímu rozvoji Středočeského kraje," řekl Peřina.

Schylovalo se ke střetu

Radní Karel Horčička řekl, že schůzky se zúčastnili všichni radní za ČSSD a apel, který na ní zazněl, byl jednoznačný a vzešel víceméně od všech přítomných. Podle náměstka Marka Semeráda je celá situace velmi složitá. "Vnímám ji jako pokus o dohodu v rámci sociální demokracie," řekl Semerád.

V tisku se už dříve objevily informace o tom, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a Peterou, který je šéfem krajské buňky a zasedal v radě ještě za bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Podle radního za KSČM Zdeňka Štefka se Řihák na jednáních krajské rady choval vždy jako silný hejtman a ukazoval, že má projednávané materiály nastudované. "Měl konkrétní dotazy, konkrétní výhrady, nebál se polemizovat i s materiály, které předkládali jeho straničtí kolegové," řekl Štefek.

Pro komunisty, kteří jsou koaličními partnery sociálních demokratů, se ale případným odchodem Řiháka nic nezmění. "Do personálií druhé strany se nepleteme, je jejich právo si udělat změny, jaké chtějí," dodal Štefek.

Řihákův muž už rezignoval

Server Lidovky.cz opakovaně upozorňuje na skandály ve Středočeském kraji pod Řihákovým vedením. Jeho nejbližší spolupracovník, ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina již v březnu rezignoval kvůli policejnímu vyšetřování policií v kauze Středočeské turistické a informační služby.

Server Lidovky.cz upozornil, že krajský úřad vyplácel značné částky Štětinově přítelkyni, která pracuje jako ředitelka ve firmě zajišťující ostrahu v budově krajského úřadu. Nejde však zdaleka o jediný problém, hejtmanství posílalo plat úřednici a přikleplo jí dokonce služební vůz, aniž by bylo jasné, co vlastně pro kraj dělala. (ČTĚTE VÍCE)

Sám hejtman čelí podezření, že na vysoký úřednický post přivedl bývalého detektiva, který odložil vyšetřování sporné privatizace budovy polikliniky v Příbrami z dob Řihákova starostování.  

Nahradí ho šéf středočeské ČSSD?

S hejtmanem by se měl o víkendu ještě sejít jeho první náměstek Petera. Ten vede krajskou ČSSD, zároveň je poslancem a starostou Nymburka. Už dříve ale oznámil, že o vedení Nymburka v podzimních komunálních volbách usilovat nebude.

Hejtman Řihák se také chystá obhajovat post senátora za Příbramsko, o jeho umístění na kandidátku se má rozhodnout ve středu na jednání krajského výboru strany.

, ,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...