Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav 3 °C polojasno Předplatné LN
10. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolužák se stal ‚pěšákem státu‘. Anarchisté ukázali policistu, který zatkl otce revolučních buněk

Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | foto: Youtube.comReprofoto

PRAHA Na stránkách anarchistů byla zveřejněna fotografie a jméno policisty, který údajně zatkl možného otce Sítě revolučních buněk Lukáše Borla. „Sympaťák? Leda na první pohled, protože všichni fízlove jsou z....,“ stojí komentář pod portrétem strážce zákona. Nejedná se o první podobný případ. Už v minulosti levicoví extremisté dělali seznamy policistů pracujících v utajení.

„Tato informace je nám známa, zabýváme se jí a další podrobnosti nebudeme poskytovat,“ komentovala mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková fakt, že někdo odhalil identitu policisty, který měl zatknout Lukáše Borla, na něhož bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Muž byl tehdy v seznamu hledaných označený za ozbrojeného a nebezpečného.

Kriminalisté Borlovi totiž přičítají založení nechvalně proslulé Sítě revolučních buněk, která se hlásila k zapalování policejních aut, mýtných bran a majetku firem. Extremisté ze skupiny se také hlásili k vytrvalým útokům na pražskou restauraci Řízkárna.

Podle serveru Asociace Alerta, který fotografii také zveřejnil, se policista Zdeněk P. a Borl znali ze školy. „Zdeněk P. je fízl v nejryzejším slova smyslu. Na první pohled se tváří jako pohodový chlapík, který si dělá selfies v pokojíku, pro Lukáše Borla to byl zase normální spolužák ze školy. Ukázalo se ale, že uniforma a s ní daná funkce policajta přebije vše,“ píše se v článku spolu s identifikačními údaji policisty.

Spolužáci ze základky

Anarchisté dále mladému policistovi vyčítají, že Borla zatkl i přes známost z dětství. „Jakmile si člověk obléká uniformu, stává se pěšákem státu, v této roli musí zadržet a poslat za mříže kohokoliv, třeba i vlastní děti,“ dodává se v textu.

Lukáš Borl.

Lukáš Borl.

Jak policie chrání své příslušníky, nechtělo prezídium komentovat. „Případné kroky spojené s ochranou policistů nebudeme z pochopitelných důvodů uvádět,“ řekl mluvčí David Schön.

Nejedná se o první případ, kdy anarchisté zveřejnili obličeje policistů. Podobná věc se stala v případu skupiny, která podle kriminalistů připravovala teroristický útok na vlak. Tehdy anarchistické servery šířily fotografii agentů, kteří měli buňku infiltrovat.

V loňském srpnu zase levicoví extremisté založili „Útvar pro odhalování fízlů“. Ten mapoval policisty v utajení, kteří se objevovali na demonstrací a akcích aktivistů. „Tento jev samozřejmě vnímáme jako problematický a nešťastný,“ sdělilo serveru Lidovky.cz tehdy policejní prezidium. Databáze strážců zákona tehdy vznikala komunitně. Organizátoři vyzývali své sympatizanty, aby policisty fotili a posílali o nich informace.

Policisté, hasiči i záchranáři v pondělí večer zasahovali před pražskou...
Policisté v pražské Řízkárně zasahují opakovaně. Anonym tam v minulosti bombu...

I když je focení a zveřejňování tváří policistů pro některé nepříjemné, zákon tím anarchisté neporušují. „Když provádí služební zákroky, nevystupují policisté jako soukromé osoby. Pořízení fotografie nebo videozáznamu jejich chování nemůže být bráno jako zásah do jejich osobních práv,“ oznámila loni mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Devět měsíců na útěku

Lukáš Borl je podle policie zakladatelem sítě revolučních buněk. Poprvé na sebe výrazněji upozornil při založení Mostecké solidární sítě, která organizovala protestní akce v restauraci Řízkárna.

Důvodem bylo, že majitel měl dlužit mzdy svým zaměstnancům a chovat se k nim hrubě. Loni v dubnu byl Borl mezi zatčenými během operace proti extremistům. Po pár dnech byl ale propuštěn na svobodu a z akce vykrystalizovala kauza „Fénix“. Skupina anarchistů měla připravovat teroristický útok na vlak.

Borl byl nakonec na útěku přes devět měsíců. Kriminalisté ho dopadli v jeho rodném Mostu. U sebe měl mít pepřový obraný sprej, kovový boxer, plynovou pistoli se dvěma zásobníky a 23 náboji. V současné době je Borl stále ve vazbě.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?