Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spolužák se stal ‚pěšákem státu‘. Anarchisté ukázali policistu, který zatkl otce revolučních buněk

Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | foto: Youtube.comReprofoto

PRAHA Na stránkách anarchistů byla zveřejněna fotografie a jméno policisty, který údajně zatkl možného otce Sítě revolučních buněk Lukáše Borla. „Sympaťák? Leda na první pohled, protože všichni fízlove jsou z....,“ stojí komentář pod portrétem strážce zákona. Nejedná se o první podobný případ. Už v minulosti levicoví extremisté dělali seznamy policistů pracujících v utajení.

„Tato informace je nám známa, zabýváme se jí a další podrobnosti nebudeme poskytovat,“ komentovala mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková fakt, že někdo odhalil identitu policisty, který měl zatknout Lukáše Borla, na něhož bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Muž byl tehdy v seznamu hledaných označený za ozbrojeného a nebezpečného.

Kriminalisté Borlovi totiž přičítají založení nechvalně proslulé Sítě revolučních buněk, která se hlásila k zapalování policejních aut, mýtných bran a majetku firem. Extremisté ze skupiny se také hlásili k vytrvalým útokům na pražskou restauraci Řízkárna.

Podle serveru Asociace Alerta, který fotografii také zveřejnil, se policista Zdeněk P. a Borl znali ze školy. „Zdeněk P. je fízl v nejryzejším slova smyslu. Na první pohled se tváří jako pohodový chlapík, který si dělá selfies v pokojíku, pro Lukáše Borla to byl zase normální spolužák ze školy. Ukázalo se ale, že uniforma a s ní daná funkce policajta přebije vše,“ píše se v článku spolu s identifikačními údaji policisty.

Spolužáci ze základky

Anarchisté dále mladému policistovi vyčítají, že Borla zatkl i přes známost z dětství. „Jakmile si člověk obléká uniformu, stává se pěšákem státu, v této roli musí zadržet a poslat za mříže kohokoliv, třeba i vlastní děti,“ dodává se v textu.

Lukáš Borl.

Lukáš Borl.

Jak policie chrání své příslušníky, nechtělo prezídium komentovat. „Případné kroky spojené s ochranou policistů nebudeme z pochopitelných důvodů uvádět,“ řekl mluvčí David Schön.

Nejedná se o první případ, kdy anarchisté zveřejnili obličeje policistů. Podobná věc se stala v případu skupiny, která podle kriminalistů připravovala teroristický útok na vlak. Tehdy anarchistické servery šířily fotografii agentů, kteří měli buňku infiltrovat.

V loňském srpnu zase levicoví extremisté založili „Útvar pro odhalování fízlů“. Ten mapoval policisty v utajení, kteří se objevovali na demonstrací a akcích aktivistů. „Tento jev samozřejmě vnímáme jako problematický a nešťastný,“ sdělilo serveru Lidovky.cz tehdy policejní prezidium. Databáze strážců zákona tehdy vznikala komunitně. Organizátoři vyzývali své sympatizanty, aby policisty fotili a posílali o nich informace.

Policisté, hasiči i záchranáři v pondělí večer zasahovali před pražskou...
Policisté v pražské Řízkárně zasahují opakovaně. Anonym tam v minulosti bombu...

I když je focení a zveřejňování tváří policistů pro některé nepříjemné, zákon tím anarchisté neporušují. „Když provádí služební zákroky, nevystupují policisté jako soukromé osoby. Pořízení fotografie nebo videozáznamu jejich chování nemůže být bráno jako zásah do jejich osobních práv,“ oznámila loni mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Devět měsíců na útěku

Lukáš Borl je podle policie zakladatelem sítě revolučních buněk. Poprvé na sebe výrazněji upozornil při založení Mostecké solidární sítě, která organizovala protestní akce v restauraci Řízkárna.

Důvodem bylo, že majitel měl dlužit mzdy svým zaměstnancům a chovat se k nim hrubě. Loni v dubnu byl Borl mezi zatčenými během operace proti extremistům. Po pár dnech byl ale propuštěn na svobodu a z akce vykrystalizovala kauza „Fénix“. Skupina anarchistů měla připravovat teroristický útok na vlak.

Borl byl nakonec na útěku přes devět měsíců. Kriminalisté ho dopadli v jeho rodném Mostu. U sebe měl mít pepřový obraný sprej, kovový boxer, plynovou pistoli se dvěma zásobníky a 23 náboji. V současné době je Borl stále ve vazbě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...