Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubkovi dal miliony na kampaň kmotr Benda

Petr Benda s manžely Paroubkovými | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Benda s manžely Paroubkovými | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Celkem 12 milionů korun se nové straně někdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, tedy NS-LEV 21, rozhodl věnovat severočeský podnikatel Petr Benda.

V Poslanecké sněmovně to novinářům řekl Paroubek. Benda, který dříve vedl na Ústecku ČSSD a nyní je šéfem tamního sdružení NS-LEV 21, doplnil, že peníze získal podnikáním a straně je věnuje jako fyzická osoba.

ČTĚTE TAKÉ:

Darovací smlouva byla podle Paroubka uzavřena letos v březnu a Benda peníze do stranické pokladny posílá postupně, tento týden to bude pět milionů korun. Benda uvedl, že peníze straně dává jako fyzická osoba a získal je podnikáním s nemovitostmi.

Strana, kterou Paroubek vede po rozchodu s ČSSD, nedávno zahájila billboardovou kampaň. Novináři se dosud neúspěšně šéfa NS-LEV 21 ptali, z čeho jsou velkoplošné plakáty financovány.

Jiří Paroubek a Petr Benda bývali těsní političtí spojenci, dodnes jsou...

Zleva: Jiří Paroubek, Petra Paroubková a Petr Benda

"Rozhodl jsem se podpořit ze svých vlastních finančních zdrojů tuto aktivitu," řekl novinářům Benda. Věří prý, že národní socialisté budou úspěšní v předčasných či řádných parlamentních volbách, volbách do krajů, ale i v doplňovacích volbách do Senátu.

Benda je předsedou krajského sdružení LEV-21 v Ústeckém kraji. Je také šéfem volební kampaně Paroubkovy strany. Podnikatel Benda byl dříve předsedou ústecké sociální demokracie, spolu s Paroubkem později přešel k národním socialistům.

Nábor mrtvých duší

Předseda LEV-21 ho označuje za svého úspěšného spolupracovníka z Ústeckého kraje, pracovali prý spolu už na "mimořádně úspěšných volebních kampaních v dresu jiné politické strany", tedy sociální demokracie.

Benda je podle médií kontroverzní postavou, v minulosti byl například obviňován z náboru takzvaných "mrtvých duší", jejichž pomocí měl ovlivňovat dění v ČSSD. Konkurenční politici jej označovali za "kmotra" se silným vlivem na rozhodování v kraji, oficiálně je jen kmotrem Paroubkovy dcery Margarity.

Paroubek Bendovu bezúhonnost dokládal upozorněním, že severočeský podnikatel získal v roce 2009 od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na stupeň utajení "důvěrné".

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...