Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to legální a v zahraničí běžné, obhajuje odměny od banky šéf Národní galerie

Česko

  17:55
PRAHA - Více než milion ze sponzorského daru od Komerční banky měl jít podle plánu Národní galerie v Praze na vylepšení platu jejího ředitele Jiřího Fajta. „Nařčení mé osoby a nejbližších spolupracovníků v této vykonstruované kauze je absurdní,“ tvrdí Fajt. Podobné postupy jsou prý v zahraničí běžné.

Jiří Fajt. foto: Lidové noviny

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt svolal kvůli mediální kritice, kterou odstartoval deník MF Dnes, rychlou tiskovou konferenci. Na místě ale pouze přečetl předem připravené prohlášení. Kopie poté rozdal přítomným novinářům.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nařčení mé osoby a nejbližších spolupracovníků v této vykonstruované kauze je absurdní. Každý manažer se musí rozhodovat na základě analýzy stavu a variantních řešení. Tak tomu bylo i v případě smlouvy s Komerční bankou,“ brání se Fajt a poukazuje na to, že je vše v souladu s právním řádem České republiky. 

„I možnost, že by na platy zaměstnanců Národní galerie v Praze přispíval privátní sponzor, byla zcela legitimní a transparentní,“ míní ředitel v prohlášení.

Podle Fajta je podobný způsob spolupráce běžný v zahraničí a českém akademickém prostředí. Po konzultaci situace s ministrem kultury Danielem Hermanem se podle ředitele Národní galerie prý nebudou realizovat jiná řešení než tarifní. Peníze od sponzora tedy na platy nepůjdou.

Prohlášení ředitele NG Jiřího Fajta.

“Způsob odměňování generálního ředitele Národní galerie v Praze se řídí platnými předpisy hospodaření příspěvkové organizace a její výši určuje výhradně ministr kultury,“ píše Fajt.

Přilepšená k platu

Komerční banka se rozhodla věnovat peníze, které by měly pomoci například při přípravě výstavy díla Oskara Kokoschky na jaře příštího roku. V původním konceptu sponzorské spolupráce s bankou galerie navrhla, aby 3,2 milionu korun z daru banky Národní galerii šly na podporu umění a částka 1,3 milionu korun „účelově na 12 mimořádných měsíčních odměn, respektive na navýšení měsíčního platu, a to včetně nákladů na zdravotní a sociální pojištění, generálního ředitele Jiřího Fajta.

To dělá po odečtení pojištění přilepšení 80 tisíc korun měsíčně na dobu jednoho roku k platu.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat