Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sponzoring je u nás deformovaný

Česko

Marek Vrabec, ředitel Strun podzimu, se ve washingtonském Kennedyho centru inspiroval nejen uměleckými programy, ale hlavně systémem financování. Výsledkem je Jarní donátorské gala s Bobbym McFerrinem, které se bude konat v Obecním domě 4. května.

* LN Jarní gala má být nová forma získávání prostředků pro festival Struny podzimu. Co si od této pionýrské akce slibujete?

Pokud chceme obstát, musíme financování festivalu postavit na čtyřech pilířích: jedním jsou zdroje veřejné, druhým sponzoři, třetím vstupné – v tom jsme silní, máme velké procento vyprodanosti, ale také minimální potenciál k navýšení – a čtvrtým pilířem mohou i u nás být individuální donátoři.

* LN Myslíte, že čas pro individuální dárcovství nazrál?

Věříme tomu. Rozhodli jsme se oslovit lidi, kterým záleží na osudu kulturní organizace a chtějí ji podpořit. Tím, že se zúčastní noblesní kulturní akce, kde se potkají s vlivnými lidmi a současně tím podpoří Struny podzimu. V ceně relativně dražší vstupenky na galavečer je totiž zakalkulován příspěvek na podporu našeho festivalu.

* LN Ve spojených státech je situace ve financování kultury jiná. Co se dá přenést do našich podmínek?

Devět měsíců v Kennedyho centru mi srovnalo v hlavě, jak funguje systém podpory umění v USA. Je odlišný a vychází z jiné tradice než evropský, přesto může být pro nás inspirativní. Americký systém je založený na individuální filantropii. Kennedyho centrum, které ročně potřebuje pokrýt díru v rozpočtu kolem 70 milionů dolarů, většinu získá od individuálních dárců a jen asi 15 procent od korporací a nadací. Celkově má ve své databázi kolem 25 tisíc individuálních dárců. Na spodku pyramidy je množství lidí, kteří dávají 60 dolarů ročně, pak to stoupá k desetitisícovým částkám a na špičce je padesát lidí, kteří ročně přispívají statisíci až miliony dolarů. A jsou na to hrdí.

* LN Je asi nejprve třeba změnit myšlení lidí.

My jsme si vědomi toho, že nemůžeme stoprocentně uspět v prvním roce, je třeba tyto věci říkat opakovaně, vysvětlovat, že kultura si zaslouží podporu každého z nás, pokud nemá zhynout na úbytě nebo trčet v provincionalismu. Názor lidí u nás, že zakoupením vstupenky podporují akci dostatečně, není tak úplně pravda. Kultura je dlouhodobě podfinancovaná. Je třeba vytvořit kolem institucí nadšenou vrstvu lidí, kteří si jsou vědomi situace a jsou ochotni sami něco udělat.

* LN Řada bohatých lidí se zajímá o výtvarné umění jako o možnou investici. Ale jak jim prodat živé umění, po němž zdánlivě nic nezůstane?

Je to prchavá substance, máte pravdu, ale když jsem sledoval hospodářské výsledky během ekonomické krize, zaznamenal jsem, že živé koncerty všude na světě se drží nebo šly dokonce nahoru. Živý zážitek z umění je pro lidi neodolatelný a má svou hodnotu, byť po ní nezůstane nic, co si dáte na zeď...

* LN Je na změnu připravená legislativa?

To je další věc, která v USA funguje jednoduše. V oddělení sponzoringu přede mnou na stěně visela tabulka odečitatelnosti darů. U velkých darů je to téměř stoprocentní a proces je nesmírně jednoduchý. Tohle u nás neexistuje. Kvůli legislativě de facto neexistuje ani čistý sponzoring, protože je pro firmy nevýhodný. Když se bavíme o korporátní sféře, všichni to řeší smlouvou o reklamě, aby mohli dát částku do nákladů. To, co se tady dělá, je převlečená reklama. Systém je zdeformovaný.

* LN Jak vypadá takové gala v Kennedyho centru?

Nejvýznamnější ze tří je Kennedy Center Honors – výroční ceny za celoživotní přínos americké kultuře. Je to večer pro 2400 lidí a ať se děje, co se děje, navštíví jej prezident USA. Vstupenky se prodávají dlouho dopředu za pět až šest tisíc dolarů a koupit si je může jen ten, kdo přispívá pravidelně Kennedyho centru. Sám jsem seděl v řadě mezi Colinem Powellem, Joshuou Bellem, Beyoncé, Michaelem Yorkem a Itzakem Perlmanem. Večer má za cíl získat maximum peněz pro vzdělávací aktivity KC, ale je to společenská událost, na niž se slétají lidé z celé země. Slavnosti předchází večeře v Bílém domě, kde honores přijme prezident. Jedním z významných sponzorů je televize CBS. Ta rovněž hradí honoráře účinkujících umělců – což je mimochodem praxe, o které si můžeme nechat v naší televizní realitě jenom zdát.

* LN Zvali jste na gala české politiky?

Pozvali jsme Václava Havla, v jehož éře na Hradě festival začínal. Praha je spolupořadatelem večera, tak nebude chybět primátor a zúčastní se i premiér Jan Fischer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!