8. dubna 2019 12:32, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozkrádal ministerstvo a zabil lidi ‚cez padáky‘, řekl Babiš, Kalousek chtěl omluvu. Nepatří to před soud, zní verdikt

Miroslav Kalousek a Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek a Andrej Babiš | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Soudy nebudou řešit spor poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně výroků ve sněmovně. Odvolací senát středočeského krajského soudu potvrdil, že věc spadá pod sněmovní mandátový a imunitní výbor. Vyplývá to z justiční databáze.

Kalousek žaloval Babiše za výroky před loňským hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD o tom, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Nejprve po premiérovi žádal omluvu, Babiš to ale opakovaně odmítl.

Řízení o Kalouskově žalobě na ochranu osobnosti zastavil už v lednu Okresní soud Praha-západ. Odvolání Kalouska a Babiše řešil Krajský soud v Praze koncem minulého týdne. „Rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno,“ uvádí u příslušné spisové značky databáze Infosoud.

Kalousek v pondělí řekl, že se k věci nemůže blíže vyjádřit, protože ještě nedostal odůvodnění. Spor podle něho ale nekončí. „Pokud je mi upíráno právo na nestranný proces, tak zcela určitě po poradě s právníkem přistoupíme k mimořádným opravným prostředkům,“ uvedl. Imunitní výbor podle Kalouska věc projednávat nebude, protože se na něj neobrátí. „Už jsem jasně řekl, že chci jít civilní cestou, nikoli disciplinární nebo trestněprávní,“ zdůraznil. Babišovu reakci ČTK zjišťuje.

Skutečnost, že se případ před výbor bez případného Kalouskova podnětu s největší pravděpodobností nedostane, potvrdil také jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). „V zásadě platí, že soud nemůže přikazovat mandátovému a imunitnímu výboru,“ řekl ČTK. Stoprocentně ale bude moci toto stanovisko potvrdit, až si prostuduje soudní rozhodnutí.

Lednové rozhodnutí soudu tehdy Kalousek označil za absurdní. Na soud se obrátil právě proto, že nechtěl, aby se sporem zabýval výbor. Dříve to vysvětloval tak, že nechce věc politizovat.

Babiš se v červenci 2018 na plénu Sněmovny ve vyhrocené debatě do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Premiér označil předsedu poslanců TOP 09 také za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil tehdy předseda vlády. Padla i slova o rozkrádání ministerstva obrany a zabití vojáků kvůli novým armádním padákům. Kalousek býval na obraně náměstkem ministra.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny mimo jiné vede disciplinární řízení proti poslancům. Jeho jednání jsou, na rozdíl od jednání soudů, vždy neveřejná. Z 19 členů výboru jich osm reprezentuje hnutí ANO. TOP 09 má ve výboru jediného zástupce, a to právě Kalouska.

ČTK

Byt 3+kk
Byt 3+kk

Přemyslova, Kralupy nad Vltavou, okres Mělník
3 100 000 Kč