130 let

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (vlevo) a starostka Prahy 2 Jana Černochová (vpravo). | foto: MAFRA

Spor kvůli pietě za padlé parašutisty. Černochová nařkla Hřiba ze lži, ten se omluvil

Česko
  •   18:00
PRAHA - Přesně 77 let uplynulo ve středu od chvíle, kdy českoslovenští výsadkáři marně vzdorovali nacistické převaze v kryptě pražského chrámu svatých Cyrila a Metoděje. Jednu z nejvýznamnějších událostí našich dějin si tradičně přímo na místě připomněli tuzemští politici. Překvapivě chyběl primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti), což mu záhy vyčetla starostka Prahy 2 Jana Černochová. Oba zmiňovaní se pak dostali do nepřehledného sporu, na jehož konci byla Hřibova omluva.

Nejvyšší představitel metropole se podle svého vyjádření nezúčastnil piety v Resslově ulici, neboť neobdržel pozvání. „Rádi bychom památku českých hrdinů uctili, ale Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), který akci organizoval, nás nepozval, takže to nešlo,“ vysvětloval Hřib ve středu na svém twitterovém profilu, proč nedorazil na dopolední vzpomínku. Na ní se objevili třeba ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka či starostka Prahy 2 Černochová.

'Ukažme, že jsme na minulost hrdí.' Chrám, v němž zemřeli Gabčík s Kubišem, projde rekonstrukcí

Právě ona následně na primátorovo vyjádření upozornila s tvrzením, že Hřib nemluví pravdu. Neúčast kohokoli z vedení magistrátu na pietním aktu zároveň označila za ostudu.

„To, že primátor Zdeněk Hřib v reakci na kritiku této skutečnosti lže, je plivnutím do tváře všem, jejichž odkaz si dnes připomínáme,“ uvedla Černochová na Twitteru. Poukazovala tím na skutečnost, že událost pořádal Vojenský historický ústav (VHÚ) společně s dalšími institucemi a spolky, mezi nimiž však v žádném případě nebyl ČSBS.

18.června 2019 v 18:11, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 17:03

To, že na dnešním pietním aktu nebyl žádný z vrcholných představitelů hl. m. Prahy, je ostuda. To, že primátor @ZdenekHrib v reakci na kritiku této skutečnosti lže, je plivnutím do tváře všem, jejichž odkaz si dnes připomínáme. https://t.co/YLnX8D6VDX

Zdeněk Hřib v návaznosti na tuto reakci svá původní slova mírně upravil. Trval ovšem na tom, že pozvánku na akci neobdržel, přičemž zmínil, že jeho účast by za takové situace byla protokolárně nevhodná. Podle ředitele VHÚ ale pozvánka z ústavu na velkou radnici přeci jen odešla. A i kdyby ne, chrám je majetkem magistrátu, tudíž by prý ani nebyla potřebná, čímž argumentovala i starostka Prahy 2.

19.června 2019 v 15:45, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 17:10

@davidrohleder Vzpomínkových akcí se pravidelně účastním. Například nedávno Dne Vítězství nebo teď si připomeneme osud generála Heliodora Píky. Hrdinů si velmi vážím, výsadkářů samozřejmě také. Proč bych měl důvod lhát?

Nakonec se ukázalo – alespoň podle pozdějšího vyjádření primátora – že došlo k „nedorozumění“. „Zavolal jsem si s ředitelem VHÚ a konstatovali jsme, že pozvánka se někam zatoulala a shodli jsme se, že pro příště je plnohodnotnou alternativou poslat pozvánku elektronicky,“ napsal Hřib serveru Lidovky.cz.

Vzhledem k tomu, že ČSBS v minulých letech akci spolupořádala, tak prý protokol ani nepátral po příčinách nedoručení. Za „neúmyslnou dezinformaci“ se omluvil.

Vojáci drží stráž u kostela, v němž zahynulo šest ze sedmi výsadkářů. Jan Kubiš zemřel během převozu do nemocnice.

„Vyřešil jsem to tak, že jsem na místo položil kytici v červenožlutých barvách Prahy ve večerních hodinách symbolicky v 19:00 ku příležitosti 77. výročí, protože jsem tou dobou měl naplánovanou návštěvu v Pirátském centru u Palackého náměstí,“ přiblížil Hřib. „Mrzí mě, že zástupci ODS z Prahy 2 zneužívají pietní akt k tomu, aby odvedli pozornost od reálných problémů ve své městské části,“ dodal se zmínkou o kácení zdravých stromů v ulici Na Smetance.

Památník heydrichiády ukrývá tajemný prostor. Nikdo neví, co v něm je, říká správce chrámu

Hrdinný odpor československých parašutistů připomíná v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje takzvaný památník heydrichiády. K události došlo 18. června 1942, tedy necelý měsíc poté, co dvojice Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedla vojenskou operaci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Sedmičlenné skupině československých parašutistů včetně Gabčíka s Kubišem posloužila církevní stavba jako úkryt před nacisty.

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Po odhalení čelili výsadkáři mnohonásobné přesile gestapa několik hodin. Všichni nakonec přišli během statečného boje v chrámu o život. Šest jich spáchalo sebevraždu, jeden zemřel na následky utrpěných zranění.

Národní památník hrdinů heydrichiády vybudovala církev v chrámu v roce 1995. Krypta, v níž zahynuli českoslovenští parašutisté, je pro pravoslavné věřící posvátným místem. Expozice věnovaná osudům těchto vojáků byla otevřena v lednu 2010.

Autor: rsa
  • Vybrali jsme pro Vás