Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spor: má novinář krýt pedofily?

Česko

Reportéři ve Francii odhalili na internetu pedofily, natočili s nimi pořad a nakonec je udali na policii

PAŘÍŽ/PRAHA Skupina francouzských investigativních novinářů se dostala do křížku s novinářskou etikou. Aby zabránili dalšímu násilí na nezletilých, udali přes dvě desítky pedofilů, s kterými předtím natočili reportáž. Podle některých se tak prohřešili proti pravidlům novinářské profese, když nechránili své zdroje.

Kontroverzní příspěvek měla včera v noci odvysílat televizní stanice France 2 v rámci magazínu Les Infiltrés (Infiltrovaní), který přináší reportáže natočené skrytou kamerou.

Jak pořad vznikl? Týmu novinářů se podařilo na internetu proniknout do komunity pedofilů. Nebylo nic snazšího. Vydávali se za dvanáctiletou Jessicu a pak už jen čekali. „Byla to nejjednodušší část celého vyšetřování: stačilo se pouze přihlásit a predátoři sami přišli k nám,“ vyprávěl francouzským médiím Laurent Richard, který tým vedl. Postupem času se na hozenou návnadu chytilo několik dospělých, kteří si s dívkou začali dopisovat a po několika měsících trvali na osobním setkání. Novináři si s nimi domluvili schůzky, kde jim odhalili svoji profesi. „Řekl jsem jim, že jsem novinář. Nikdy žádný z nich neutekl,“ líčil zkušenost Richard. „Trvalo mi hodně dlouho, abych v nich vzbudil důvěru. Tihle lidé jsou zaměřeni zcela na svoji posedlost, nikdy se mi nepodívali do očí,“ citoval reportéra list Le Monde. Richardův tým se tak setkal s lidmi, kteří sbírali materiály s dětskou pornografií, ale i s těmi, kteří jim ukazovali snímky svých příštích obětí. V jednom případě zaznamenali přiznání muže, který zneužil svoji dceru. „Někdy se mi chtělo zvracet, když jsem viděl jejich fotky, ale musel jsem se držet, abych mohl pokračovat v rozhovoru,“ popsal Richard. Všechna interview byla natáčena skrytou kamerou. V televizi pak byly obličeje zpovídaných rozostřené, stejně jako jejich hlasy.

Jakmile natáčení skončilo, novináři udali na policii třiadvacet pedofilů. Jeden z nich šel do vězení, zbývající byli předvoláni k výslechu. Reportéři se podle svých slov řídili zákonem, který hodnotí jako spoluviníky všechny, kteří vědí o nezákonném jednání vůči mladistvým a nenahlásí ho. Zároveň také plnili svou občanskou povinnost. „Morálně nebylo možné reagovat jinak. Kdybych se vrátil domů, aniž bych něco řekl, už bych v životě nemohl spát,“ vysvětlil listu Le Figaro Richard. „Nesmíme se vyhýbat tomu udat násilníka na mladistvých jenom proto, že máme novinářskou kartu,“ souhlasil s ním moderátor pořadu Les Infiltrés David Pujadas. Otázka svědomí Řada lidí jim však jejich jednání vytýká. „Když novinář pomáhá policii, opouští tím svou roli,“ vysvětlil listu Le Figaro odborník na mediální právo Yves Dupeux. „Jeho úkolem je informovat veřejnost, ale jeho povinností vycházející z tradice povolání novináře je neprozrazovat svoje zdroje,“ řekl. Podle deníku Libération reportéři vytvořili nepříjemný precedens, kdy by následkem toho mohlo být v budoucnosti povinné udávat například jména nelegálních imigrantů nebo členů organizace ETA. „Naše profese je křehká. O to víc důvodů dělat ji správně,“ napsal list.

Hervé Chabalier, šéf organizace, pod kterou Richardův tým pracuje, se svých podřízených zastal. „Je to dokument užitečný pro veřejnost. Ukázali jsme, jaké metody používají pedofilové na internetu. Děláme povolání novináře, ale zůstáváme občany. Tím vzniká dilema mezi utajováním zdrojů a občanskou povinností. Tomu se říká svědomí,“ řekl.

***

„Infiltrovaní“

Sporná reportáž Kontroverzní příspěvek o pedofilech měla včera v noci odvysílat televizní stanice France 2 v rámci magazínu Les Infiltrés (Infiltrovaní), který přináší investigativní reportáže natočené skrytou kamerou. Na snímku je záběr z pořadu s moderátorem Davidem Pujadasem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!