Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobu za Zemanovy výroky o Peroutkovi letos soud nevyřeší. Ovčáček předává podklady

Česko

  12:01
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 začne řešit žalobu Terezie Kaslové až v příštím roce. Vnučka Ferdinanda Peroutky žaluje stát za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu významného novináře.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. foto: MAFRA

„Předpokládám, že tato věc by mohla být nařízena někdy v průběhu ledna nebo února příštího roku. Dříve určitě ne,“ řekla Radiožurnálu soudkyně Kateřina Sedláková, která dostala případ na stůl.

Peroutkova vnučka ve sporu se státem neúspěšně namítala podjatost soudkyně Tluchořové

Peroutkova vnučka Kaslová žádá od prezidenta omluvu. „Nám stačí, když bude omluva jen písemně na webových stránkách hradu,“ říká ke svému požadavku Kaslová. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček řekl, že nechce upřesňovat právní kroky, které Hrad podnikne.

„Věc je plně v rukou právního zástupce Kanceláře prezidenta republiky s tím, že v záležitosti úzce spolupracujeme, protože jsem byl tím, kdo se zabýval Peroutkovou publikační činností, takže dávám k dispozici určité podklady,“ dodal prezidentův mluvčí.

Kauza Hrad vs. Peroutka vyřešena. Ovčáček se měl stavit, říká Čtveráček

Podle Radiožurnálu došlo k výměně soudců. Kaslová totiž podala námitku na podjatost soudkyně Kateřiny Tluchořové, která měla mít případ původně na starost. Kleslová svoji námitku opírala o fakt, že Tluchořová je manželkou exposlance Petra Tluchoře, kterého v kauze tzv. „trafik“ zastupoval stejný advokát, který má zastupovat stát v kauze Peroutka. Soud sice námitku na podjatost Tluchořové zamítl, ale její jméno již v případě nefiguruje.

Spor začal v lednu tohoto roku, kdy prezident Miloš Zeman mluvil o údajné fascinaci intelektuálů nacismem. Zmínil i jméno významného novináře Peroutky a článek s názvem „Hitler je gentleman“, který měl údajně napsat. Zeman také vypsal odměnu pro toho, kdo článek najde. Dosavadní nálezy však byly prohlášeny za padělky.

LIDOVKY.CZ K TÉMATU:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat