8. listopadu 2015 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobu za Zemanovy výroky o Peroutkovi letos soud nevyřeší. Ovčáček předává podklady

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | foto: MAFRA

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 začne řešit žalobu Terezie Kaslové až v příštím roce. Vnučka Ferdinanda Peroutky žaluje stát za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu významného novináře.

„Předpokládám, že tato věc by mohla být nařízena někdy v průběhu ledna nebo února příštího roku. Dříve určitě ne,“ řekla Radiožurnálu soudkyně Kateřina Sedláková, která dostala případ na stůl.

Peroutkova vnučka Kaslová žádá od prezidenta omluvu. „Nám stačí, když bude omluva jen písemně na webových stránkách hradu,“ říká ke svému požadavku Kaslová. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček řekl, že nechce upřesňovat právní kroky, které Hrad podnikne.

„Věc je plně v rukou právního zástupce Kanceláře prezidenta republiky s tím, že v záležitosti úzce spolupracujeme, protože jsem byl tím, kdo se zabýval Peroutkovou publikační činností, takže dávám k dispozici určité podklady,“ dodal prezidentův mluvčí.

Podle Radiožurnálu došlo k výměně soudců. Kaslová totiž podala námitku na podjatost soudkyně Kateřiny Tluchořové, která měla mít případ původně na starost. Kleslová svoji námitku opírala o fakt, že Tluchořová je manželkou exposlance Petra Tluchoře, kterého v kauze tzv. „trafik“ zastupoval stejný advokát, který má zastupovat stát v kauze Peroutka. Soud sice námitku na podjatost Tluchořové zamítl, ale její jméno již v případě nefiguruje.

Spor začal v lednu tohoto roku, kdy prezident Miloš Zeman mluvil o údajné fascinaci intelektuálů nacismem. Zmínil i jméno významného novináře Peroutky a článek s názvem „Hitler je gentleman“, který měl údajně napsat. Zeman také vypsal odměnu pro toho, kdo článek najde. Dosavadní nálezy však byly prohlášeny za padělky.

LIDOVKY.CZ K TÉMATU:

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz