17. června 2018 11:37, aktualizováno  14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nemáme kam ustupovat.‘ Spor o Pocheho může vést ke konci vládních námluv, připustil Hamáček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 171Diskuse
Předsedou ČSSD Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedou ČSSD Jan Hamáček. | foto: ČTK

PRAHA ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO udělala maximum a nemá kam ustoupit. V souvislosti se sporem o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) do funkce ministra zahraničí to v neděli v pořadu televize Prima Partie řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Nevyloučil, že by spor o personálie mohl v krajním případě znamenat konec plánu na vládu s ANO. Proti Pochemu mají výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté, kteří by měli vznik kabinetu umožnit.

Premiér Andrej Babiš (ANO) proto Pocheho v sobotu vyzval, aby kvůli tomu o místo ve vládě neusiloval. Poche uvedl, že neuvažuje o tom, že by se nominace na funkci ministra zahraničí vzdal.

Aktuální situaci by podle Hamáčka měl řešit premiér a předseda ANO Babiš. „Nálada v poslaneckém klubu je taková, že my jsme splnili vše, co se očekávalo,“ uvedl Hamáček. Odkázal přitom na připravené principy koaliční spolupráce, na kterých se jeho strana shodla s ANO. Premiér by podle nich měl respektovat personální návrhy ČSSD, řekl. „Pokud bychom ty principy porušili ještě předtím, než začneme spolupracovat, tak je to problém,“ konstatoval Hamáček. 

Babiš v sobotu zpochybnil Pocheho nominaci několik hodin poté, co sociální demokraté vyhlásili výsledky stranického referenda, ve kterém schválili spolupráci s ANO. Uvedl, že Pocheho ke jmenování nenavrhne, protože by to s ohledem na výhrady Zemana a KSČM způsobilo ústavní krizi. Hrad v sobotu odpoledne prostřednictvím mluvčího uvedl, že Pocheho ministrem prezident Zeman nikdy nejmenuje.

Babiš v neděli odpoledne informuje prezidenta Miloše Zemana o tom, koho navrhují ANO a ČSSD na ministry v možné společné koaliční vládě.

Naši kandidáti byli známí dlouho dopředu, říká Hamáček

Zeman dříve řekl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku, což jsou dvě základní orientace zahraniční politiky. Média také připomínají, že mu může vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Hamáček věří, že by neshody mohla vyřešit schůzka Zemana s Pochem, která by měla následovat poté, co Babiš v neděli odpoledne předloží jména navrhovaných ministrů za ČSSD prezidentovi.

Hamáček nevyloučil, že by nakonec kvůli sporu o nominace ministrů vláda ANO a ČSSD vzniknout vůbec nemusela. „Je to jedno z řešení, které může nastat, nemůžu ho vyloučit. Pokud sociální demokracie udělala vše, co se dalo, a z viny někoho jiného se to zkomplikuje, tak ČSSD už nemá kam ustupovat,“ prohlásil. Dodal, že kandidáti ČSSD do vlády byli známi už několik týdnů a výhrady k nim se veřejně objevily až nyní.

KSČM vládu s Pochem tolerovat nebude

Šéf komunistů Vojtěch Filip v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že Poche je pro KSČM nepřekonatelnou překážkou pro toleranci vlády. 

Filip trvá na tom, že sociální demokraté o kategorickém odmítnutí Pocheho ze strany KSČM věděli. „Řekli jsme to panu Hamáčkovi už předtím, než bylo spuštěno referendum (ČSSD o vstupu do vlády),“ řekl. Hamáček to odmítl. „Na žádném jednání nezaznělo, že by KSČM nepodpořila vládu za předpokladu, že bude pan Poche ministrem zahraničí,“ uvedl. Filip později oponoval, že není lhář a říká věci tak, jak jsou.

Filip uvedl, že se Poche v hlasováních v Evropském parlamentu postavil v otázkách migrace proti ČR, což KSČM vadí. „Tohle pro mě není důvěryhodný člověk,“ řekl na Pocheho adresu. Hamáček prezentované výhrady KSČM označil za nesmysl a účelovou věc.

Hamáček uvedl, že na uzavřených jednáních komunistům vadil hlavně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Na pana Pocheho zaznívaly výhrady, ale pan Filip mi nikdy neřekl, že KSČM nepodpoří vládu, pokud v ní bude Poche, to jsem nikdy neslyšel. Pokud KSČM říká, že nebude tolerovat vládu kvůli jednomu jménu, tak to budeme muset řešit, protože je to nová věc,“ uvedl. Vyloučil, že by Pocheho přemlouval, aby se kandidatury vzdal, jak adepta na ministra vyzval v sobotu premiér Andrej Babiš (ANO).

Také Poche uvedené důvody odmítl. „Nemyslím si, že by měla kvůli názorům z roku 2015 padnout vláda,“ řekl. Výtku ke svým postojům v otázkách migrace podle svých slov neslyšel nikdy ani od europoslanců zvolených za KSČM. Filipovy argumenty používají tzv. dezinformační weby či šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, dodal. Důvody považuje za zástupné a upozornil, že ještě v pátek ho premiér Andrej Babiš (ANO) žádal o zaslání životopisu pro prezidenta.

Podle Hradu Hamáček slíbil prezidentovi před začátkem vnitrostranického referenda, že navrhne jiného ministra zahraničí než Pocheho. „Slovo dané prezidentu republiky nedodržel,“ uvedl Ovčáček na Twitteru.

17.června 2018 v 12:38, příspěvek archivován: 17.června 2018 v 13:43

K zásadnímu vyjádření předsedy KSČM doplňuji, že Jan Hamáček před referendem ČSSD slíbil panu prezidentovi, že předloží návrh na jiného kandidáta na ministra zahraničí, než je M. Poche. Slovo dané prezidentu republiky nedodržel! https://t.co/3muCJvtB0w

Hamáček podobně jako dříve v televizi Prima nevyloučil, že by nakonec kvůli sporu o nominace ministrů vláda ANO a ČSSD vzniknout vůbec nemusela. „Pokud to postavil kolega Filip takto tvrdě, je to závažný problém, který koalici může ohrozit,“ připustil.

Předseda ODS Petr Fiala v televizní debatě na Primě upozornil především na to, že by se měly ctít ústavní principy. „Není to prezident, kdo určuje, kdo sedí ve vládě, ale je to premiér a strany, které ve vládě sedí,“ uvedl. Glosoval také Babišova slova, že Poche by se zachoval státotvorně, kdyby na funkci netrval. Vyjednávání o vládě od října hatí podle něj především to, že právě Babiš za každou cenu trvá na tom, že bude premiérem. Kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda koalici s ANO odmítá většina stran.

ČTK
  • 171Diskuse

Najdete na Lidovky.cz