Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Spor o „Pomáhat a chránit“ je u soudu

Česko

Občanské sdružení viní českou policii, že mu ukradla heslo. Nezávislí právníci si ale myslí, že žaloba nemá šanci na úspěch

PRAHA/BEROUN Jako obr a trpaslík. I tak se od začátku jeví spor mezi ministerstvem vnitra a občanským sdružením Pomáhat a chránit. To českou policii nařklo z toho, že jeho název používá protiprávně. I když právníci nedávají organizaci moc šancí na úspěch, neztrácí optimismus. Soud naši žalobu uzná „Mohu potvrdit, že řízení mezi občanským sdružením Pomáhat a chránit a ministerstvem vnitra proběhne v pátek 24. září,“ sdělila mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Sdružení se těší, jeho šéf Marek Hirato neskrývá dobrou náladu. „Myslím si, že soud naši žalobu uzná,“ přeje si Hirato.

Po policii požaduje, aby přestala používat všudypřítomné motto a uhradila soudní náklady.

Marka Hirata uspokojil i přidělený soudce. „Jaromír Jirsa patří nepochybně k zajímavým jménům,“ reaguje Hirato.

Naráží na fakt, že místopředseda pražského městského soudu se několikrát dostal do sporu s politiky. Rozhodl například o tom, že se Jan Kubice nemusel omluvit sociální demokracii za zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy. ČSSD pak Jirsu obviňovala z podjatosti.

Sám soudce se zatím staví k případu rezervovaně. „Samozřejmě jsem se na spis už díval, ale vyjádřím se až po projednání,“ odmítá Jirsa další komentáře.

S jistotou jde však do sporu o své motto i Policie České republiky. Ta dlouhodobě prohlašuje, že nerozumí snaze občanského sdružení.

„Nemáme důvod pochybovat o tom, že logo využíváme legálně a v souladu s právními předpisy,“ znovu včera Lidovým novinám zopakoval mluvčí policejního prezidenta Jan Melša.

Stejně jako Hirato je i policie na soud připravena, všechny potřebné dokumenty už má k dispozici. „Zastupovat nás budou ministerští právníci, kteří už se s celou věcí dostatečně seznámili,“ dodává Melša.

Ministr vnitra Radek John se k případu nechtěl vyjadřovat. „Jsem teď na schůzce EU v Salcburku, kde řešíme ochranu svědků, takže se tím nyní nezabývám,“ telefonoval. Policie má navrch Jak potvrzují oslovení advokáti, spor tohoto typu je v České republice ojedinělý. Podobně mezi sebou sice bojovala soukromá sdružení, ale ještě nikdo tak nevystoupil proti státu.

Ovšem to, že by ministerstvo vnitra muselo před občanským sdružením sklopit hlavu, se nyní nejeví reálně. „Poukázat na samotný fakt, že ministerstvo slogan používá, nebude stačit. Organizace bude muset dokázat, že užívání sloganu policií jí může přivést újmu,“ vysvětluje Jaroslav Tajbr z advokátní kanceláře DLA Piper.

„Určité šance by podle mě sdružení mohlo mít při vhodně zvolené argumentaci, ale i tak si myslím, že pozice sdružení je poměrně komplikovaná,“ říká Tajbr.

Jádro sporu vzniklo na začátku roku 2008, kdy policie rozjela kampaň Pomáhat a chránit.

V prosinci se pak tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS) rozhodl, že toto logo bude používat i na policejních vozech a dalších místech, proto vydal vyhlášku.

Mezitím ale začalo v červnu fungovat občanské sdružení Pomáhat chránit a hned si zaregistrovalo svůj název. „Přípravný výbor existoval už dva roky předtím,“ říká Marek Hirato.

Policie si podala žádost o zřízení ochranné známky na logo teprve letos v lednu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...