Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor o pražský park se vyhrotil. Muž pokácel stromy

Kácení stromů v Praze na Dobešce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kácení stromů v Praze na Dobešce | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Pět vzrostlých stromů pokácel v pražském parku na Dobešce jeden z majitelů pozemku. Místní obyvatelé se mu v tom snažili zabránit a zavolali policii. Vyvrcholil tím několikaletý spor o odprodej chráněné parcely, na které stromy stojí.

Zvuk motorové pily dopoledne překvapil obyvatele pražského Braníku, když Lubomír Švec začal kácet vzrostlé stromy v parku, kterým lidé každodenně chodí na nedalekou autobusovou zastávku.

„Na svém pozemku si můžu kácet, co chci, pokud je ten strom narušený,“ řekl serveru Lidovky.cz Lubomír Švec. Šlo prý o náletové dřeviny, o které se nikdo nestaral.

Jeden ze 14 majitelů pozemku na rohu ulic U Dobešky a Zeleného pruhu se tak podle svých slov jen brání „zlovůli úředníků na Praze 4“, kteří veřejně přístupné pozemky nechtějí odkoupit do vlastnictví městské části.

Kácení stromů v Praze na Dobešce
Kácení stromů v Praze na Dobešce

Sousedé se snažili kácení vzrostlých stromů zabránit.

Podle radnice se Švec tím, že stromy pokácel, dopustil přestupku. „Nevydali jsme žádné povolení ani souhlas ke kácení stromů. V současnosti případ řeší policie a zabývat se jím bude i přestupková komise Prahy 4,“ tvrdí zastupitelka městské části Lucie Michková, která na místo dorazila společně s policisty.

Na kácení si totiž stěžovali sousedé. Ti se od rána u stromů začali srocovat a bránili mýcení parku. „Jedná se o veřejně přístupnou zeleň, každý občan má právo na pozemek vstupovat,“ vysvětluje zastupitelka Michková.

Místo parku bytový dům?

Obyvatelé Dobešky se obávají, že místo zeleně vyroste v jejich sousedství několikapatrový bytový dům. Soukromí majitelé totiž podle nich hodlají pozemek prodat developerům.

Podle katastru nemovitostí je však oblast památkově chráněna a územní plán výstavbu nedovoluje. V celém sporu jde tedy zřejmě o to, za jakou částku město pozemky od jejich majitelů odkoupí.

Podle Švece totiž radní nabídli za metr čtvereční parku jednu korunu, s čímž majitelé nesouhlasí. Podobné pozemky prý totiž město nabízí za osm tisíc korun za metr a s takovou cenou by soukromí majitelé získali za spornou parcelu téměř 18 a půl milionu korun.

Zelený pruh u Dobešky na Praze 4

Zelený pruh u Dobešky na Praze 4

Problém s majiteli se táhne už od roku 2008. Praha 4 podle Švece vyhazuje peníze, když na soukromém pozemku nechala vyasfaltovat chodníčky a vysadila další tři stromy. Místo totiž hodlá pro veřejnost uzavřít.

„Jedině takovou cestou jde prorazit. Na hrubý pytel hrubá záplata,“ říká rázně Švec. Většina ze 14 majitelů žije v Brně a okolí, pozemky prý zdědili. „Jsou to staří občané, kteří se nemohou bránit,“ hájí své kroky Švec.

Místo budou hlídat policisté

Nepovolené kácení bude řešit přestupková komise Prahy 4. Zástupkyně Michková poděkovala místním obyvatelům, že nejsou ke svému okolí lhostejní a snaží se ho bránit.

Podobný incident by se podle ní neměl opakovat. „Požádali jsme policii, aby prováděla zvýšený dohled nad oblastí, aby nedocházelo k dalšímu poškozování životního prostředí,“ dodává Michková.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!