13. ledna 2015 13:07, aktualizováno  14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor o Škodův palác: Praha vypověděla právníkovi lukrativní smlouvu

Pohled na Škodův palác, ve kterém sídlí pražský magistrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Škodův palác, ve kterém sídlí pražský magistrát. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Praha vypověděla dvoumilionovou smlouvu s právníkem, který město zastupoval při soudním sporu ohledně nájemného za Škodův palác. "Zastáváme odlišné právní stanovisko," zdůvodnila dnešní rozhodnutí rady primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Zda se bude Praha dál ubírat cestou soudního sporu, nebo zvolí vyjednávání, Krnáčová nesdělila. Vyjádření odmítá i majitel paláce.

Městské části si polepší

Hlavní město přidá z rozpočtu peníze městským částem. Dotace města se letos zvedne z 2400 na 2500 korun na jednoho obyvatele. Na navýšení se domluvili radní hlavního města na pondělním výjezdním zasedání, kde projednávali rozpočet na letošní rok. 

"Respektujeme dlouhodobé přání městských částí tuto částku zvýšit a vyslyšeli jsme jej," řekla Kislingerová. Systém rozdělování peněz vedení města měnit nebude. "Mění se pouze částka," řekla.

Už v prosinci primátorka novinářům řekla, že soudní spor není nejšťastnějším řešením, a že bude s majiteli paláce jednat. Zda se nějaká schůzka uskutečnila, neuvedla. Podle primátorky zatím není jasné, zda Praha najme jinou právní kancelář, nebo zda zadá úkol magistrátním právníkům. „Včas vás budeme o všem informovat,“ řekla pouze v úterý na dotaz médií.

 „Setkali jsme se 12. prosince k projednání tématu Škodova paláce. Jednání nebudeme komentovat do doby, než vznikne nebo pokud vznikne společná dohoda,“ řekla Abigail Schaefferová ze společnosti Guyana Holdings, která palác vlastní. 

Ročně 200 miliónů

Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného. Za budovu v centru města, v níž sídlí magistrátní úředníci, platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl.

Do Škodova paláce město v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) sestěhovalo většinu úředníků pražského magistrátu. Původně odhadovalo, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz