„Nevím, zda dohoda je přesný popis toho, k čemu jsme dospěli, ale posun je tu určitě,“ sdělil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jiří Švorc. Podle něj se snažili občanskému sdružení VMO vysvětlit situaci, jejíž stavební povolení zrušil pražský městský soud tři roky po zahájení stavby. Ražba tunelů je nyní dokončená, zbývá je upravit uvnitř a propojit se silnicemi - zrušení stavebního povolení znamená náklady 58 milionů korun měsíčně za každý měsíc, kdy bude stavba zakonzervovaná.
„Dohodli jsme se, že se dohodneme,“ prohlásil předseda občanského sdružení VMO Karel Štěpaník, který zastupuje protestující. Těm vadí zejména hluk ze stavby a dopravy u horního ústí tunelů u křižovatky s Hradeckou ulicí. „I naším zájmem je, aby se vše dostavělo co nejrychleji,“ prohlásil Štěpaník.
Švorc LN potvrdil, že nedošlo k dohodě o žádných právních krocích. „Teď musí ministerstvo dopravy, tak jak rozhodl soud, znovu rozhodnout o odvolání proti stavebnímu povolení,“ dodal. Se sdružením se ale dohodli na některých myšlenkách. Týkají se například dopravního značení. „Prověříme například vedení dopravy směrem na Svitavy přednostně tak, aby motoristé využili tunel a v křižovatce tak zbytečně neměnili směr,“ dodal. Podle Štěpaníka by nyní do tunelu směřovala třetina ze zhruba 30 tisíc aut denně, úprava by tento počet zvýšila. Tím by klesla hluková zátěž a nebyla by potřeba další rozsáhlá protihluková opatření.
Optimistické odhady Ředitelství silnic a dálnic mluví o tom, že by ministerstvo dopravy mohlo vydat nové povolení od března. I tak má ale stavba velké zpoždění.
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno