Spor o uhlí: teplárny versus Tykač

PRAHA Východní polovina Prahy, Plzeň, Příbram, Žďár nad Sázavou, o něco později také Hradec Králové, Pardubice a Chrudim.

To jsou města vytápěná teplárnami, kterým v následujících pěti letech končí smlouvy o dodávkách uhlí. Tady je nejvyšší riziko, že lidé v domech napojených na teplárenské rozvody budou mrznout.

Teplárny si už dlouhodobě stěžují, že stát jejich problémy neřeší. Pomoci se jim pokusilo ministerstvo životního prostředí, které jim chtělo zajistit dodávky hnědého uhlí na dalších 20 let. Narazilo však na odpor Českého báňského úřadu a samotných těžebních společností. Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu podmínilo další těžbu v lomu Vršany na Mostecku, který náleží pod skupinu Czech Coal, tím, že většina vytěženého uhlí bude směřovat do tepláren. Hlavní autoritou v oblasti povolování těžby je však Český báňský úřad. Mostecká pobočka úřadu v prosinci vydala povolení, do kterého však podmínku přednostního přístupu nezačlenila. Spor nyní řeší pražská centrála báňského úřadu. Czech Coal: Je za tím EPH Czech Coal považuje rozhodnutí ministerstva životního prostředí za nepřípustný zásah do svého podnikání. Argumentuje také nižší kvalitou vršanského uhlí, které prý není vhodné ke spalování v teplárnách.

Vlastníci Czech Coalu Pavel Tykač a Jan Dienstl dokonce zmínili, že za pokusem upřednostnit teplárny stojí skupina EPH, která vlastní například teplárny v Opatovicích na Pardubicku a v Komořanech u Mostu. „Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o koordinovanou akci EPH,“ uvedl v minulém týdnu Dienstl. Svého soupeře nešetří ani teplárny, které naopak upozorňují na skutečnost, že finančníci Tykač s Dienstlem byli v 90. letech podezřelí z tunelování privatizačních fondů. Policie jim protizákonné jednání neprokázala.

Jenže o uhlí z lomu Vršany se hlásí také ČEZ, který argumentuje smlouvou z roku 2005. Podle ní se tehdejší Mostecká uhelná (nyní Czech Coal) údajně zavázala, že bude dlouhodobě dodávat uhlí právě společnosti ČEZ. Ta jej chtěla spálit v plánovaných nových blocích elektrárny Počerady.

Skupina Czech Coal má na rozdíl od dalších producentů hnědého uhlí, tedy společností Severočeské doly a Sokolovská uhelná, volné uhlí na prodej. Je ochotna jej teplárnám prodat, ale za výrazně vyšší cenu.

Neoficiálně se na trhu říká, že Czech Coal požaduje dvojnásobné navýšení ceny hnědého uhlí. Uhelným teplárnám se na takové podmínky nechce přistoupit.

Údery ze všech stran Na teplárny spalující hnědé uhlí se valí špatné zprávy doslova ze všech stran. Kromě potíží se zajištěním dlouhodobých dodávek paliva je postihne také zvýšení sazby DPH z 10 na 20 procent, které chce vládní koalice zavést již s platností od letošního října.

Část tepláren též musí od počátku roku platit darovací daň za povolenky k emisím oxidu uhličitého. Ta sice platí jen do konce příštího roku, poté však budou muset část povolenek nakupovat.

Od ledna 2016 navíc vstoupí v platnost velmi přísné limity emisí prachu, oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Splnění limitů si vyžádá investice v řádu miliard korun.

***

Producenti hnědého uhlí v Česku

* Czech Coal Vlastní jej Pavel Tykač a Jan Dienstl, těží okolo 15 milionů tun uhlí ročně v lomech ČSA a Vršany. * Severočeské doly Vlastní je společnost ČEZ, loni vytěžila 21,8 milionu tun uhlí, většinu spálily elektrárny ČEZ. * Sokolovská uhelná Vlastní ji trojice top manažerů, loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí. Většinu spálí ve svých elektrárnách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.