7. listopadu 2005 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor o vedení židovské obce skončil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse

PRAHA Více než rok dlouhé tahanice o to, kdo vede pražskou židovskou obec, snad skončily. Ve volbách zvítězili oponenti bývalého předsedy Tomáše Jelínka vedení Františkem Bányaiem. Získali 18 z celkem 24 mandátů.

"Budeme hrát roli aktivní opozice," reagoval Jelínek, loni zbavený funkce. "Koalice za demokratickou obec pana Jelínka získala tři křesla, další tři obsadí nezávislí," informoval mluvčí platformy Obec pro všechny Jakub Roth.

Nejvíce hlasů získal současný předseda František Bányai, následován ředitelem Židovského muzea Leo Pavlátem. Roth skončil třetí. Reprezentace na svém zasedání ve čtvrtek 10. listopadu zvolí nového předsedu, místopředsedy a užší vedení. Volební období končí v roce 2008.

Předčasné volby byly důsledkem loňských sporů o právoplatnosti vyslovení nedůvěry zástupcům obce vedeným do té doby Tomášem Jelínkem, některými považovaným za příliš autoritativního. Podle Rotha je více než rok trvající spor nyní rozhodnut.

Obec má kolem 1500 členů, volilo 53,5 procenta oprávněných voličů. Volební období trvá do roku 2008. Roth nevyloučil, že volební komise bude ještě řešit případné
stížnosti, domnívá se však, že průběh voleb byl zástupci obou stran tak bedlivě sledován, že se problémy nevyskytnou.

Jelínek si v neděli stěžoval, že dva mladíci ve volební místnosti distribuovali již vyplněný hlasovací lístek. "Komise se ještě před zahájením sčítání usnesla, že takové budou v zájmu transparentnosti voleb vyřazeny, což se také stalo. Jednalo se o
tři lístky," uvedl dnes Roth. Rychlost a jednoznačnost, s jakou se volební komise k tomuto "nevhodnému chování" postavila, považuje za potvrzení funkčnosti v její dohlížecí roli.

V komunitě, která hledá novou podobu a směřování, vedl rozkol od výměn názorů mezi oběma znesvářenými frakcemi až k fyzickým potyčkám s asistencí policie a trestním oznámením. Se situací v obci se veřejnost poprvé plně seznámila loni v létě,
když se Jelínek pokusil odvolat z funkce rabína Karola Sidona.

"Výsledky jsou jednoznačné, nové vedení má mandát k řízení obce a překonání  krize," řekl předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček. Jako pozitivní vidí, že se v provizorním vedení objevili "noví schopní mladí lidé", kteří ukázali, že budou schopni a ochotni pro obec pracovat. Další orientaci obce bude podle něj možné hledat v široké rozpravě po předpokládané konsolidaci situace.

Lidovky.cz
  • 26Diskuse