Někdejší spoluzakladatel prorevolučních Studentských listů Martin Bartůněk inicioval spolu s Havlovým "revolučním" poradcem Jiřím Křižanem protipetici, která Ústavu vyjadřuje podporu. Během několika hodin ji podepsal například další bývalý Havlův poradce Alexandr Vondra, disident a exministr vnitra Jan Ruml či bývalí studentští vůdcové Monika MacDonagh-Pajerová, Igor Chaun a Martin Mejstřík. Mezi signatáři je i řada dalších osobností - například senátor Jaromír Štětina nebo režisér Vladimír Michálek.
Osobní spor podpořený Havlem prý ohrožuje fungování ústavu
Podle signatářů je ústav nenahraditelnou institucí a výpady proti Žáčkovi ho ohrožují. "Je nutné poznat a pochopit příčiny, které vedly k nastolení a trvání totality v naší zemi. Účinným a nenahraditelným nástrojem k tomu je Ústav pro studium totalitních režimů. Tendence ČSSD a KSČM ke zrušení či paralyzování tohoto ústavu považujeme za nebezpečné a trestuhodné. Stejně tak neuvážené pokusy o zpochybňování jeho práce a výstupů. Proto vyslovujeme Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho činnosti plnou podporu," stojí v petici.
Už ve středu má zasedat rada ústavu a radní Petruška Šustrová dopředu avizovala, že chce mluvit i o konkursu na nového ředitele. "Osobní spor Stanislava Pence s Pavlem Žáčkem, bohužel, ohrožuje fungování celého ústavu. O to více, že se k petici přidal i Václav Havel," řekl LN Křižan.
Hádka o Skalníka
Rozbuškou pro sepsání původní Pencovy petice byla nejnovější kniha ústavu vydaná ke dvacátému výročí vzniku Občanského fóra. Jeden v ní publikovaný dokument identifikoval jako důležitého informátora StB z okruhu občanského fóra dlouholetého Havlova přítele, malíře Josku Skalníka.
Havlovi s Pencem vadilo, že Skalníka autoři neoslovili a spolehli se jen na dokument StB. "Jelikož jde již o několikáté manažerské a profesní selhání ze strany Ústavu pro studium totalitních režimů, žádáme Radu ÚSTR... aby bezodkladně odvolala současného ředitele a vyhlásila konkurz na nového," napsal Penc do petice.
Kromě Havla s Pencem petici podepsal třeba jeden ze zakladatelů Občanského fóra Vladimír Hanzel, šéf strany zelených Ondřej Liška a historici Petr Blažek či Petr Koura, kteří z ústavu kvůli sporům s Žáčkem před časem odešli.