Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor s rektorem: student dostal odškodné, do školy ale nenastoupí

Česko

  15:21
OLOMOUC - Univerzita Palackého v Olomouci vyřešila mimosoudní dohodou správní žalobu, kterou na bývalého rektora podal absolvent práv Petr Sojka. Sojka podal loni na podzim žalobu kvůli údajnému nezákonnému zrušení jeho přijetí k doktorskému studiu na fakultě. Rektor univerzity Jaroslav Miller se mu za spor v prohlášení, které v úterý univerzita zaslala ČTK, omluvil a učinili opatření, aby se podobná situace ve škole už neopakovala. Absolvent práv správní žalobu v následujících dnech stáhne.

Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci foto: Lidové noviny

"Petr Sojka řádně a úspěšně vykonal přijímací zkoušku v doktorském studijním programu, nicméně k dnešnímu dni se vzdal práva ke studiu nastoupit a jako vstřícný krok vůči univerzitě v následujících dnech vezme zpět správní žalobu, kterou podal ke Krajskému soudu v Ostravě v polovině loňského září proti rozhodnutí rektora UP," stojí v prohlášení rektora.

ČTĚTE TAKÉ

Sojka původně po škole žádal i náhradu škody, která mu údajně vznikla. Tvrdil, že změnou rozhodnutí vedení fakulty a univerzity byl poškozen na pověsti a přišel o lukrativní zaměstnání. Svou újmu už dříve vyčíslil na 200.000 až 300.000 korun. Ještě v polovině února ČTK řekl, že na náhradě trvá. Nyní obě strany považují celou záležitost za uzavřenou a dále se k ní nechtějí vyjadřovat. Podle MF DNES je součástí mimosoudní dohody i finanční vyrovnání, Sojka to však listu odmítl komentovat.

Nový rektor hodlá spor urovnat

Spor absolventa práv se školou zdědil rektor Miller po svém předchůdci Miroslavu Mašláňovi. Už po svém nástupu ČTK řekl, že se spor pokusí urovnat tak, aby nedospěl k soudu. Nový šéf univerzity přitom v únoru nevyloučil, že školu může tato dohoda stát i nějaké peníze.

Jádrem sporu mezi studentem a školou bylo rozhodnutí právnické fakulty ohledně jeho přijetí k doktorskému studiu. Sojka na začátku loňského července obdržel rozhodnutí děkanky o svém přijetí. Následně mu došlo rozhodnutí rektora, který toto rozhodnutí zrušil. Děkanka se bránila tím, že přijat nikdy nebyl, šlo jen o administrativní chybu na studijním oddělení. Jeho studium jí prý nedoporučila ani přijímací komise, pro jeho zvolené téma neměla fakulta školitele. Tehdejší rektor Mašláň pochybení odmítl s tím, že se snažil napravit administrativní chybu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat