Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor v koalici. Ministr Toman by mohl zůstat. Za Zemanova koně se postavil Babiš

Česko

  17:17
Miroslav Toman je odborníkem na svém místě a ANO s ním jako ministrem zemědělství nemá problém. Uvedl to šéf hnutí Andrej Babiš, který tak podpořil názor Agrární komory ČR. Tomanovo jméno podle informací serveru Lidovky.cz padlo i na dnešním jednání babišovců, agrárníků a lidovců. KDU-ČSL přitom právě kvůli resortu zemědělství hrozí, že nevstoupí do koaliční vlády.

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman foto: ČTK

„Lidovci v zemědělství od dob pana Luxe nehráli žádnou roli,“ vymezil se Babiš proti cestě nominanta KDU-ČSL do vlády na tento post. Podle něj se proti lidoveckému ministrovi bouří i členská základna ANO. Naopak velmi vstřícně se předseda hnutí vyjádřil na adresu stávajícího šéfa resortu. „Pan Toman je určitě odborník. My s panem Tomanem nemáme problém,“ řekl Babiš.

Právě o možnosti pokračování stávajícího ministra v řízení resortu se ve středu radili zástupci hnutí ANO, KDU-ČSL a Agrární komory ČR. „Řeč byla i o tomto návrhu,“ uvedl pro Lidovky.cz Jan Veleba – senátor a šéf agrárníků. Společně s ním byl za jednacím stolem i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, šéf senátorského klubu Petr Šilar a předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

K TÉMATU:

„Určitě může ministerstvo zemědělství obsadit nestranický odborník. Ale sociální demokraté řekli, že ho chtějí pro sebe,“ řekl už před schůzkou Bělobrádek. Rovnou však dodal, že stejný přístup by se mu líbil i u ministerstva financí. Tady by místo Babiše viděl raději ekonomy Jana Švejnara nebo Tomáše Sedláčka.

Veleba si po schůzce liboval – jeho názor převzala minimálně jedna ze tří stran, které dávají dohromady společnou vládu. „Kdo Tomana zná a není předpojatý, ví, že je pro resort nejlepším řešením. To podle mě sdílí i hnutí ANO,“ uvedl.

A co říká rostoucí podpoře stávající ministr v demisi? „Těší mě to a příjemně mě to překvapilo,“ zmínil Toman. Muž, který patří mezi oblíbence prezidenta Miloše Zemana, přitom nevyloučil, že zkouší jít štěstí naproti. „Průběžně mluvím se zástupci politických stran v parlamentu. Neoficiálně se s nimi potkávám, bavíme se o řadě věcí,“ prohlásil.

Zásadní překážkou pro pokračování jeho kariéry je proto nyní především postoj šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten opakovaně prohlásil, že chce dát dohromady „vládu nového začátku“. A tu nechce stavět na žádném z jmen Rusnokovy vlády.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat