PRAHA Bývalý předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek zažaloval svou „rodnou“ obec a uspěl.
Pražský městský soud včera rozhodl, že pražská židovská obec musí Jelínkovi zaplatit 180 tisíc korun jako náhradu předsednické mzdy za období od listopadu 2004 do listopadu 2005. Pražskou židovskou obec tehdy rozdělilo schizma a v jejím čele stál kromě Jelínka i jeho konkurent František Bányai.
PRAHA Stanislav Gross poprvé přiznal, že si při prezidentské volbě v roce 2003 postavil proti Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro lidovky. cz vzpomíná, že řešil otázku loajality. „Správně jsem si vybral svého šéfa (Špidlu),“ prohlašuje Gross. V tajném hlasování pak Zeman prohrál s Václavem Klausem a stáhl se z politiky.
Zeman podle Grosse doplatil před volbou na zákulisní praktiky. „Udělal několik chyb i faulů na své nejbližší spolupracovníky. Pro mě byl rozhodující faul, který udělal na Vladimíra Špidlu, když se snažil v rámci vyjednávání své kandidatury na prezidenta dosáhnout toho, aby Vladimír Špidla byl sesazen z čela sociální demokracie i vlády,“ popisuje Gross.
Bývalý premiér a Špidlův nástupce v čele ČSSD už před třemi lety v LN prozradil, že mu Zeman za podporu při volbě Havlova nástupce na Pražském hradě slíbil, že Špidlu odstraní z čela vlády i ČSSD. „V té době nebyl mým šéfem Miloš Zeman, ale Vladimír Špidla,“ říká nyní devětatřicetiletý Gross, „A já řešil otázku loajality k tehdejšímu šéfovi, nebo jeho předchůdci. A správně jsem si vybral svého šéfa.“ Zeman Grossova slova v minulosti už několikrát popřel. Oba bývalí politici se od prezidentské volby, v níž část rozhárané ČSSD nepodpořila vlastního kandidáta, slovně napadají a urážejí.
Jelínek byl po vynesení verdiktu spokojený, i když mu soudy odmítly proplatit další desítky tisíc za nevybranou dovolenou. „Jsem jediný živitel rodiny, takže to byly očividně prostředky, které v rozpočtu chyběly,“ vysvětlil. Takový postoj Bányai, který obec stále vede, neuznává. Předsednictví je totiž podle něj čestná funkce. „Když někdo považuje předsednictví za námezdní práci, tak pak je jeho postoj pochopitelný. Spousta členů, včetně mne, dělá dobrovolnou službu, a jiný z ní peníze jenom bere,“ okomentoval rozhodnutí soudu pro LN Bányai.
Je to jako šéfovat podniku Jelínek u soudu namítal, že předseda židovské obce má podobné postavení jako šéf státního podniku, a může si tedy sjednat odměnu. Obec takový výklad odmítla. Soudkyně Helena Lišková dala ale za pravdu Jelínkovi a potvrdila říjnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1. „Souhlasíme s existencí pracovněprávního poměru,“ vysvětlila.
Jelínek, Bányai i předseda Federace židovských obcí ČR Jiří Daníček připouštějí, že letitý spor vážně poškodil renomé pražské židovské obce. Jelínek míní, že rozsudek by mohl obci přimět k usmíření, o kterém „on sám mluví již léta“. Naopak Bányai tvrdí, že jde jen o líbivé Jelínkovo prohlášení, a odmítá, že by smír byl možný: „Zeptejte se pana Jelínka, jaký smír nabízel:,Zaplaťte a nic po mně nechtějte‘.“
Spor mezi pražskými Židy vypukl v listopadu 2004, kdy shromáždění obce odvolalo předsedu Jelínka. Ten ale odejít odmítl a zdůvodnil to tím, že odvolání neproběhlo podle pravidel. Obec pak řídili dva předsedové - Jelínek a Bányai. Mezi oběma muži postupně narůstala nevole, která na jaře 2005 vyústila v hromadnou bitku jejich podporovatelů. První fáze sporu skončila v listopadu 2005, kdy obec velkou většinou zvolila Bányaie. Židovská obec na Jelínka podala celkem osm trestních oznámení, policie vše odložila.
***
Gross přiznal, že se postavil Zemanovi RUDOLF ŠINDELÁŘ