Přihlédneme-li k současnému růstu úrokových sazeb, spořící účet se může hodit všem, kdo nechávají na svém běžném účtu ležet zbytečně vysokou hotovost. A to i těm, kteří budou peníze brzy potřebovat. V nabídkách finančních domů naleznete totiž i takové spořící účty, na kterých nejsou vaše prostředky nijak časově vázány - můžete je vybrat kdykoliv.
Spořící účty mají ve své nabídce banky i družstevní záložny. Jejich úrokové sazby mohou být hodně odlišné, v závislosti na produktu, výši vkladu i době, po kterou přislíbíte, že peníze nevyberete.
Opatrný investor by měl vědět, že vklady na všech těchto spořících účtech jsou ze zákona pojištěné, a to do 90 procent vkladu, maximálně však do 25 tisíc eur. Mezi bankami a družstevními záložnami přitom není v tomto ohledu rozdíl.
Vybrali jsme tři spořící účty, které svými úrokovými sazbami, parametry nebo nízkými poplatky vyčnívají ze současné nabídky na trhu. Produkty dalších institucí naleznete na následující straně.
SPOŘÍCÍ ÚČET CITI KONTA
Citibank nabízí v balíčku Citi konto, který stojí 99 Kč měsíčně, kromě výběrů z bankomatu a transakcí zdarma i spořící účet s úrokovou sazbou 2,5 procenta. Loňská inflace dosahovala právě této výše - spořící účet vám tedy zajistí, bude-li míra inflace letos podobná, že se vaše hotovost, která na běžném účtu přesahuje určenou hranici, alespoň nebude znehodnocovat.
Citi konto je se spořícím účtem svázáno - hodí se spíš jen těm, kdo konto u Citibank používají jako svůj hlavní běžný účet. S hotovostí ze spořícího účtu lze disponovat až po jejím převodu na běžný účet. Zdarma se dá nastavit automatický převod mezi oběma účty, který umožní plynulý přesun nadbytečných prostředků z běžného na spořící konto, a tedy jejich vyšší úročení.
ING KONTO
O něco nižší úrok - 2,25 procenta - nabízí ING Konto. Výhradně spořící účet je bez poplatků a není vázán na běžný účet. Jaktože je zdarma? ING šetří tím, že nevlastní síť poboček a neposkytuje klasické retailové bankovnictví. Všechny operace s účtem probíhají pouze bezhotovostně prostřednictvím internetového bankovnictví, které je také zdarma.
Podle Libora Vaníčka, manažera distribuce ING, využívají lidé toto konto často v souvislosti s bydlením: mají k dispozici velkou hotovost, kterou chtějí zhodnocovat a zároveň ji mít stále po ruce.
ING Konto je třeba vnímat jako doplňkový produkt k běžnému účtu: nedostanete k němu platební kartu ani není možné vybírat hotovost. Do konce října ING nabízí stávajícím klientům, že získají-li pro produkt nového zákazníka, dostanou úrokový bonus ve výši 250 Kč. Nový klient pak získá 5procentní úrok za prosinec.
FIO SPOŘÍCÍ ÚČET
FIO je družstevní záložna, tudíž abyste mohli využívat tohoto spořícího produktu, musíte se nejprve stát jejím členem. To je ale formalita, která nic nestojí. Účet se spíše podobá termínovaným vkladům -hotovost na něm bude vázána zvolenou výpovědní lhůtou. Ta může být měsíc i dva roky. Do jejího uběhnutí můžete vybrat 5 procent úspor kdykoliv, vyšší částky jen postupně a v daném termínu.
FIO spořící účet má charakter doplňku k běžnému účtu a je podmíněn minimálním vkladem 3000 Kč. Například vklad 120 000 Kč s výpovědní lhůtou 9 měsíců se vám bude v současnosti úročit sazbou 2,45 procenta. Nejen Fio, které je největší záložnou na trhu, ale i další kampeličky nabízejí spořící produkty s úrokovými sazbami okolo 2 až 5 procent.
***
Nejvýhodnější spořící účty na trhu
ING: ING Konto
Úroková sazba: 2,25 % p. a.
+ zřízení, vedení a zrušení spořícího účtu je
zadarmo, stejně jako transakce a internetové
bankovnictví
+ peníze můžete vybrat kdykoliv bez sankcí
- peníze na účtu lze vybrat pouze jejich
převodem na jiný účet
FIO: Spořící účet s výpovědní lhůtou
Úroková sazba: 2,1-3,4 % p. a.
+ Vyšší úročení u vyšších vkladů a delší
výpovědní lhůty než v bankách
+ zřízení, vedení i zrušení účtu je zdarma
- výběr prostředků je omezen stanovenou
výpovědní lhůtou
Citibank: Spořící účet k běžnému účtu
Úroková sazba: 2,5 % p. a.
+ úrok není podmíněn žádným minimálním ani
maximálním zůstatkem na účtu
+ peníze můžete vybrat kdykoliv bez sankcí
- spořící účet je poskytován pouze k běžnému
účtu u Citibank (Citi konto: 99 Kč/měsíc).
Spoření a úroky
* Úroková sazba „p. a.“, tedy „za rok“, je pro zhodnocování prostředků nejdůležitějším ukazatelem. Podstatné ale zároveň je, v jaké frekvenci k úročení vložených peněz dochází. Zda je to denně, týdně, měsíčně, čtvrtletně nebo jen ročně. Výhodné je časté úročení, protože takto se vám při každém dalším počítání úroků úročí i úroky připsané v minulých obdobích.
* Neméně důležité je uvědomit si, že ze všech získaných úroků musíte státu odvést patnáctiprocentní daň. Základ daně i daň samotná se zaokrouhluje na koruny dolů a odečítá se vždy ve chvíli připsání úroků. Frekvence úročení vkladu se vždy nemusí shodovat s frekvencí připisování úroku na účet. Nejčastěji se setkáte s měsíční a čtvrtletní frekvencí.
O autorovi| Lada Kičmerová, redaktorka LN