Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sporná reportáž ČT o očkování dráždí dál. Dvořák žádá její prověření

Ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel ČT Petr Dvořák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kontroverzní reportáž České televize o očkování vyvolala mezi odbornou i laickou veřejností ostrou diskusi. Diváci nyní rozesílají kritické reakce a jeden z nich svoji stížnost adresoval přímo Radě ČT. Právě na jeho popud se generální ředitel Petr Dvořák rozhodl, že vysílání nechá prověřit Etickým panelem.

Vedle některých odborníků z oblasti zdravotnictví kritizují pořad s názvem „Utajená data“ z cyklu Nedej se + už i diváci. Jedna stížnost na pořad odvysílaný veřejnoprávním médiem 7. června doputovala přímo k Radě ČT. Stěžovatelům vadí, že v pořadu zaznívaly výhradně hlasy těch, kteří odsuzují vakcinaci a dávají ji do souvislosti s rizikem autismu. Chyběly v něm prý hlasy lékařů a vědců, kteří by se k otázce vyjádřili odborně. někteří mluví až o konspiračních teoriích.

Právě na popud nejmenovaného diváka, jenž svůj názor poslal kontrolnímu sboru ČT, bude vysílání prověřovat Etický panel, tedy poradní orgán, jenž podává stanoviska k eticky sporným pořadům. „Generální ředitel požádá Etický panel, aby reportáž z cyklu Nedej se + posoudil,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí veřejnoprávního média Alžběta Plívová s tím. 

Svou kritiku zaslal na Kavčí hory například také Pavel Pípa. Divácké centrum konfrontoval s dotazem, proč veřejnoprávní médium šíří „vyvrácený hoax“ o údajném vztahu mezi očkováním a autismem. K tomu se ČT nevyjádřila. V odpovědi Kamila Kaislerová z Diváckého centra zato sdělila, že prostor dostal Vladimír Valenta coby hlavní hygienik, tak ministr zdravotnictví, kteří současný systém očkování obhajují.

Desítky vzkazů pro ČT

Oddělení veřejnoprávního média kromě toho dostalo další desítky písemných reakcí na vysílání. „Jde o zhruba padesát emailů, pozitivních, konstatačních i kritických,“ doplnila mluvčí.

Před několika dny svůj nesouhlasný názor na vysílání vyjádřil také imunolog Václav Hořejší či bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví a šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Jak již informoval server Lidovky.cz, ČT se podle nich snížila ke konspiračním teoriím a matení veřejnosti, když odvysílala pořad o vakcinaci založený převážně na názoru jedné strany. Odborníkům se reportáž zdála založená na zmanipulovaných faktech.

Odpůrci s kritikou pořadu nesouhlasí

S tím však zásadně nesouhlasí odpůrci očkování. Serveru Lidovky.cz zaslala své kritické vyjádření také bývalá vědecká pracovnice UK Anna Strunecká, která vystupovala v pořadu jako jeden z hlavních odborníků. 

„Je proto třeba uvítat a ocenit, že tvůrci pořadu a vedení ČT se odvážili upozornit na to, že povinné očkování není zcela bezpečné. Je pochopitelné, že v jednom několikaminutovém pořadu pro širokou veřejnost nebylo možné zabývat se do hloubky vědeckými důkazy. Avšak vše, co v uvedeném pořadu zaznělo, je možné doložit rozsáhlým seznamem vědecké literatury,“ uvedla Strunecká, jejíž odbornou publikaci mnozí kritizují. Od Českého klubu skeptiků Sisyfos získala anticenu Bludný balvan za „zapojení vesmírného vědomí do výuky studentů Přírodovědecké fakulty UK v Praze“.

Proti kritice ČT se staví také občanské sdružení Rozalio – Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování. „Na situaci, která se vyvinula okolo pořadu je vidět, jak je očkování u nás ‚nedotknutelné‘ téma. Místo kvalitního argumetnování a diskuse, nastává osočování a nátlak na okamžité popření,“ uvedla v reakci na článek serveru Lidovky.cz předsedkyně spolku spolku Martina Suchánková.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

JOOLZ: Kočárek, který navrhl otec pro svého syna
JOOLZ: Kočárek, který navrhl otec pro svého syna

O holandské značce kočárků Joolz jste již možná slyšeli. V posledních letech se prodeji této značky kvalitních a trendy kočárků opravdu daří. Ale...