Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport si s rodinou nemusí vždy tykat

Česko

PRAHA Dvě pozoruhodné svatby překvapily o víkendu sportovní příznivce. Do chomoutu totiž strčili hlavu muži, o nichž se ví, že podobné akce je u srdce příliš neberou.

V Turecku se oženil vyhlášený bouřlivák fotbalista Milan Baroš. Ve 27 letech vyřkl ono magické Ano přítelkyni Tereze Frankové, která s ním čeká dítě.

Došlo i na legendárního horolezce a dobrodruha Reinholda Messnera. Italský rodák, jemuž se jako prvnímu muži na světě podařilo zlézt všech čtrnáct osmitisícovek, si vzal po pětadvacetileté známosti v 64 letech módní návrhářku Sabine Stehleovou, s níž vychovává tři děti.

Pro další příklady sportovců, kterým se do ženitby či starostí s dětmi příliš nechce, či nechtělo, nemusíme chodit daleko.

Statečně nájezdům fanynek odolává i největší česká hokejová hvězda Jaromír Jágr. I když jeho přátelství s Innou Puhajkovou trvá již několik let, Jágr se nikam nehrne.

„Naučil jsem se, že se v životě nemá nic plánovat,“ připomíná občas svoji filozofii. „Co přijde, to přijde, nechme vše osudu,“ prohlásil. Podobné osudy Kratochvílové i Fibingerové Dvě nejslavnější české atletky 80. let se také nedočkaly, zejména kvůli sportu, potomků. Úřadující světová šampionka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová ve svých 58 letech navíc nemá po svém boku ani manžela. „Mám děti ráda, ale nikdy jsem si nevyčítala, že mi je sport vzal,“ pravila před pár dny pro LN.

Bývalá slavná koulařka Helena Fibingerová (60 let) mluví v podobném duchu a faktu, že na děti jí jaksi nezbyl čas, prý také nelituje.

Psycholog Jeroným Klimeš se ale častým slovům sportovců, že sport a rodina nejdou dohromady, lehce usmívá.

„Sportovní úspěch totiž znamená také sexuální úspěch,“ řekne jednoznačně. „Mnozí sportovci mohou, lidově řečeno, osouložit půl světa, když budou chtít. A na tom si opravdu hodně zakládají... Leckdo pak dělá pěkné blbosti.“

Klimeš ovšem zároveň dodává, že právě lidé svobodní a bez závazků jsou třeba nejlepšími vojáky. „Tihle mladí testosteronoví blázni jsou tak trochu sebevražední. Chovají se naprosto magorsky a nejhůř se proti nim bojuje. To ženatí vojáci víc přemýšlejí a kejhák se jim příliš nasazovat nechce...“

Petr Novák, trenér světového rychlobruslařského esa jménem Martina Sáblíková, připouští, že na vazbu sportovec-rodina má dost vyhraněné názory.

„Stačí, když bude někdo poslouchat tvrdou muziku z ,debilizátoru‘ na hlavě a každé kolo zajede o dvě desetiny pomaleji,“ tvrdí.

„Když někdo nebude chodit spát v 10 večer, ale o půlnoci, připočtěme další dvě desetiny. Což máme na pěti kilometrech pět vteřin, a takových věcí vám vyjmenuju deset.“ Zamilování prosím ne!

Novák ví, že se o něm povídá, jak prý svým svěřencům dokonce zakazuje lásku.

„Já jim ji nezakazuju, ale když se to stane, zcela jistě nebude dotyčný myslet při tréninku na techniku tak, jak by měl. Ať se s někým klidně kontaktují, ale když chtějí být nejlepší na světě, tak ať se prosím nezamilovávají!“

Sáblíková trenéra doplňuje: „Chlapi to mají jednodušší i v tom, že nemusejí devět měsíců čekat, než se dítě narodí, a od začátku se o něj starat...“

***

Dali přednost sportu

Jaromír Jágr

(37 let - hokejista)

Potomka nemá a do ženitby se

příliš netlačí.

Jarmila Kratochvílová

(58 let - světová rekordmanka

v běhu na 800 m)

Zůstává svobodná a bez dětí.

Helena Fibingerová

(60 let - bývalá koulařka)

Připustila, že děti nemá i kvůli

sportovní kariéře.

Reinhold Messner

(64 - horolezec)

Ženil se o víkendu.

Autor: