Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport v Česku by měly podporovat velké firmy, míní Paroubek

Česko

  13:24
PRAHA - Firmy s významnou tržní silou by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka měly mít povinnost odvádět jedno procento ze základu daně na charitativní účely - zejména na sport a kulturu.

Jiří Paroubek by zavedl odvádění jednoho procenta daní na sport a kulturu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Podle Paroubka by se odvody měly týkat společností s pětimiliardovým a větším obratem. Podle předsedy strany TOP 09 Karla Schwarzenberga by však tento krok nakonec dopadl nejhůře na zákazníky těchto firem. Šéfové stran to v neděli řekli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce

Společnosti zabývající se například distribucí energie a plynu, telekomunikační firmy nebo banky by podle Paroubka měly pomoci zejména v době krize, kdy není možné nalézt na sport a kulturu peníze.

Čtěte také:

Současná situace je totiž podle něj neuspokojivá. "Přestože by mohly odvést na veřejně prospěšné účely, tedy odečíst z daňového základu až pět procent, což je zhruba osm miliard korun, tak odvedly na tyto účely 550 milionů," řekl. Dodal, že se jedná převážně o firmy se zahraniční účastí, které v cizině peníze na charitu posílají.

Podle Schwarzenberga je však nejdůležitější nejprve vyřešit problém ohledně společnosti Sazka a její neschopnosti dostatečně financovat sportovní svazy. Podle něj je pochopitelné, že se velké firmy v době hospodářské krize rozhodly použít své prostředky jinde, než na charitu. "Když tyto společnosti zatížíme dalšími odvody, tak nám s radostí zase zvednou ceny," uvedl.

Rozpočotvá kapitola pro sport?
Na tom, že je současná podoba systému financování českého sportu nedokonalá a jsou potřeba změny, se shodují všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Recepty na řešení mají různé, v zásadních věcech se ale příliš neliší.

Například ODS, ČSSD i KDU-ČSL hovoří o možnosti zřízení zvláštní rozpočtové kapitoly pro sport. Mezi náměty stran na zisk potřebných financí jsou mimo jiné příspěvky na sport z ceny lístků sportovních utkání, odvody zdravotních pojišťoven či zisk určité části peněz z autorských poplatků.

Chybí více než miliarda
Podle analýz ministerstva školství nyní sportu schází 1,1 miliardy korun ročně. Přitom sportovní organizace spravují majetek za 60 miliard a sdružují více než milion lidí. Politické strany také vesměs hovoří především o podpoře masového sportování, ve druhém plánu pak o podpoře špičkových sportovců.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!