Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když se mluví zpříma, oči nezavírá, podporuje Čáslavská Schwarzenberga

Česko

  12:00
PRAHA - Bývalá špičková gymnastka Věra Čáslavská vyzvala v otevřeném dopise všechny české sportovce, aby ve druhém kole prezidentské volby dali hlas Karlu Schwarzenbergovi. "Mohu se za něj zaručit," uvedla.

Několikanásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská vystoupila na koncertě s názvem Karel na Hrad - Koncert za slušného prezidenta. foto: ČTK

Sportovci by podle Čáslavské neměli "v této důležité chvíli" zůstat stranou. Proto vyzvala své kolegy, aby volili jejího favorita. "Znám ho profesionálně i osobně," uvedla s tím, že se za Schwarzenberga může zaručit.

Sedminásobná olympijská vítězka ho podpořila už před prvním kolem volby. Tehdy se pod jí formulovanou výzvu podepsalo na tři desítky sportovců. Mimo jiné například bývalý kanoista Martin Doktor nebo zlatý medailista z Londýna biker Jaroslav Kulhavý. A další podpisy přibývají nyní.

'Když mi bylo těžko, byl jsi tu Ty'

K e-mailové žádosti, aby sportovci svým podpisem vyjádřili podporu Schwarzenbergovi, přidala i dopis "budoucímu prezidentovi", ve kterém vzpomíná na soukromé zážitky s ním. Proč k takto osobnímu kroku přistoupila, vysvětlila takto:

ČTĚTE TAKÉ:

"Aby (lidé) věděli například, že když jsem prožívala své nejtěžší životní období, kdy jsem se kompletně uzavřela před světem, nestýkala se ani s přáteli a chtěla spíš už nežít, byl jsi tu Ty," píše Čáslavská v dopise a vzpomíná, jak jí její přítel rok co rok posílal vánočního kapra.

V závěru textu se pak nevyhýbá ani poznámce k jedné z nejkritizovanějších vlastností ministra zahraničí. "Řadě lidí je trnem v oku Tvé zdánlivé usínání v okamžicích, kdy se kolem Tebe řeční. Pozastavují se nad formou, uniká jim však podstata. I v tomhle jsi čitelný - když se mluví zpříma a k věci, nikdy nezavíráš oči. To děláš pouze a jen tehdy, když tvé okolí příliš dlouho pustě žvaní...," vyjadřuje pochopení Čáslavská.

"Jsem si naprosto jistá, že ve světě nás budeš reprezentovat s noblesou, jak jsi to činil doposud," dodala závěrem. 

Čáslavská píše Schwarzenbergovi

  • Seznam sportovců, kteří se podepsali pod výzvu na podporu Karla Schwarzenberga, si můžete prohlédnout ZDE.
  • Celé znění "osobního dopisu Věry Čáslavské budoucímu prezidentovi České republiky" najdete ZDE.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat