Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když se mluví zpříma, oči nezavírá, podporuje Čáslavská Schwarzenberga

Několikanásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská vystoupila na koncertě s názvem Karel na Hrad - Koncert za slušného prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několikanásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská vystoupila na koncertě s názvem Karel na Hrad - Koncert za slušného prezidenta. | foto: ČTK

PRAHA Bývalá špičková gymnastka Věra Čáslavská vyzvala v otevřeném dopise všechny české sportovce, aby ve druhém kole prezidentské volby dali hlas Karlu Schwarzenbergovi. "Mohu se za něj zaručit," uvedla.

Sportovci by podle Čáslavské neměli "v této důležité chvíli" zůstat stranou. Proto vyzvala své kolegy, aby volili jejího favorita. "Znám ho profesionálně i osobně," uvedla s tím, že se za Schwarzenberga může zaručit.

Sedminásobná olympijská vítězka ho podpořila už před prvním kolem volby. Tehdy se pod jí formulovanou výzvu podepsalo na tři desítky sportovců. Mimo jiné například bývalý kanoista Martin Doktor nebo zlatý medailista z Londýna biker Jaroslav Kulhavý. A další podpisy přibývají nyní.

'Když mi bylo těžko, byl jsi tu Ty'

K e-mailové žádosti, aby sportovci svým podpisem vyjádřili podporu Schwarzenbergovi, přidala i dopis "budoucímu prezidentovi", ve kterém vzpomíná na soukromé zážitky s ním. Proč k takto osobnímu kroku přistoupila, vysvětlila takto:

ČTĚTE TAKÉ:

"Aby (lidé) věděli například, že když jsem prožívala své nejtěžší životní období, kdy jsem se kompletně uzavřela před světem, nestýkala se ani s přáteli a chtěla spíš už nežít, byl jsi tu Ty," píše Čáslavská v dopise a vzpomíná, jak jí její přítel rok co rok posílal vánočního kapra.

V závěru textu se pak nevyhýbá ani poznámce k jedné z nejkritizovanějších vlastností ministra zahraničí. "Řadě lidí je trnem v oku Tvé zdánlivé usínání v okamžicích, kdy se kolem Tebe řeční. Pozastavují se nad formou, uniká jim však podstata. I v tomhle jsi čitelný - když se mluví zpříma a k věci, nikdy nezavíráš oči. To děláš pouze a jen tehdy, když tvé okolí příliš dlouho pustě žvaní...," vyjadřuje pochopení Čáslavská.

"Jsem si naprosto jistá, že ve světě nás budeš reprezentovat s noblesou, jak jsi to činil doposud," dodala závěrem. 

Čáslavská píše Schwarzenbergovi

  • Seznam sportovců, kteří se podepsali pod výzvu na podporu Karla Schwarzenberga, si můžete prohlédnout ZDE.
  • Celé znění "osobního dopisu Věry Čáslavské budoucímu prezidentovi České republiky" najdete ZDE.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!