13. července 2017 15:15, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sportovec je živnostník. Lafata vyhrál soudní spor o daně

David Lafata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Lafata. | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA David Lafata, fotbalista Sparty čelil soudním sporům kvůli tomu, že daně odvedl jako živnostník. Ve čtvrtek dal nejvyšší správní soud za pravdu Lafatovi. Díky tomu se mu na účet vrátí víc než milion korun, které musel zaplatit jako penále za nesprávné odvedení daní.

Při odvodu daní se Lafata před rokem ozančil za živnostníka, a odepsal si tak z daní šedesátiprocentní výdajový paušál. Nejedná se o ojedinělý úkaz, v minulosti sportovci takto odváděli daně poměrně často. Jakožto živnostníci totiž odvádí na daních méně peněz. Umožňuje jim to nepřesnost v zákoně, kvůli které nelze jednoznačně určit, zda jsou sportovci živnostníci, vykonavatelé svobodného povolání či zaměstnanci.

David Lafata (v bílém) proti Karlovým Varům
30. kolo první fotbalové ligy - Slovácko vs. Sparta: hostující kapitán David...

Lafatův krok však finanční úřad vyhodnotil jako špatný a nařídil mu doplatit přibližně milion korun. To Lafata udělal, zároveň se však obrátil na odvolací finanční ředitelství a následně krajský soud. Když tam neuspěl, předložil problém před nejvyšší správní soud, který ̈ve čtvrtek všechna předchozí rozhodnutí zrušil, informoval server aktuálně.cz

„Jestliže v České republice je s ohledem na neujasněnost právní úpravy v zásadě možné vykonávat samostatnou činnost profesionálního sportovce dle paragrafu 7 zákona o daních z příjmů buďto jako živnost, nebo jako nezávislé povolání, nelze za daného právního stavu daňový subjekt nutit, aby zvolil ten způsob, který je vhodnější z hlediska fiskálních zájmů státu,“ uvedl v tiskové správě nejvyšší správní soud.

Toto rozhodnutí by mělo potěšit i ostatní sportovce, kterých se spor nepřímo týkal. Zpřesnění legislativu ohledně danění sportovců měla v plánu bývala ministryně školství, Kateřina Valachová, prozatím je však v nedohlednu.

Lidovky.cz

Finanční úřad pro Ústecký kraj
Odborný rada v Oddělení daňového procesu

Finanční úřad pro Ústecký kraj
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 48 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz