Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tomiovi jsem věřil, pak ale Úsvit vytuneloval, útočí pučista Černoch

Česko

  11:44
PRAHA - Mediální přestřelka v Hnutí Úsvit pokračuje. Nejasnosti v partajním účetnictví, na které upozornil pořad Reportéři ČT, strhly vlnu mediálních vzkazů. S nejostřejším teď v rozhovoru pro Lidovky.cz přišel poslanec Marek Černoch. „Nebojím se říct, že Tomio hnutí vytuneloval,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Marek Černoch a Tomio Okamura z Hnutí Úsvit. foto: KolážLidovky.cz

Okamurův Úsvit končí. Konference podpořila vznik nové strany

Lidovky.cz: Poslední dobou si spíše než uvnitř strany vyříkáváte spory přes média. Jsou za koncem hnutí jen dohady o finance?
Servis, ke kterému docházelo na základě faktur podepsaných Tomiem Okamurou, měl jen on. Pro poslance byla podpora nulová. Tyto smlouvy navíc nikdy neprošly předsednictvem. Třeba smlouvu s Celsianem (smlouva na 60 milionů, tedy polovinu ze státního příspěvku, pozn. redakce) jsem viděl poprvé až minulý týden, a to na minutu. Jablkem sváru bylo, když jsme chtěli vidět všechny platby a faktury. Na minulém předsednictvu jsme pod tlakem a vydíráním doplacení jedné faktury podepsali, ale budeme to revokovat.

Lidovky.cz: Copak jste se o smlouvy a stranické peníze nezajímal už od začátku? Jste přece malé hnutí a ne velká strana.
Představte si, že máte člověka, jako je Tomio, který vás nepustí k ničemu. Předsednictvo se nescházelo už v kampaních, scházela se jen výkonná rada. Ta ale nemá žádný statutární základ.

Úsvit proti imigrantům. Nasazuje kampaň s třikrát okopírovaným motivem

Lidovky.cz: Pokud jste měl pochybnosti už v kampani a šéf Okamura vás k ničemu nepustil, proč jste k němu vstupoval? Vám to nevadilo?
Vadilo, ale Tomiovi jsem opravdu věřil. Až do doby, než přišly eurovolby a letáčky s ovečkama. Já a Georgi Bidenko (člen předsednictva Hnutí Úsvit, pozn, red.) jsme se proti tomu postavili, protože tohle už zavánělo rasismem. Pak přišly Lety u Písku, naposledy prasátka u mešit. Reakce lidí na Facebooku nebo v diskuzích, už se nedalo mlčet. Nazývali nás rasisty, nikdo s námi ve sněmovně nechtěl komunikovat.

Leták z kampaně Tomia Okamury z Hnutí Úsvit.

Lidovky.cz: Šlo tedy také o ideovou neshodu? Pan Okamura je svými negativními, lépe řečeno rasistickými názory znám dlouhodobě. 
Nejsme rasista a nechci, aby mě někdo jako rasistu viděl. Před volbami toho nebylo tolik, jen jedno vyjádření, kdy po Romech žádal, aby si udělali svůj stát. To navíc vzešlo z Wikipedie, kde se psalo, že oni sami chtěli mít vlastní stát. Potom samozřejmě nějaké kontroverzní výroky byly. Jsem rád, když se věci nazývají pravými jmény, ale člověk musí vědět, že někam může a někam ne.

Lidovky.cz: Vadilo vám, že za hnutí byl vidět jen Okamura, a vy jste zůstávali v pozadí?
Ten tlak médií, který na vás je, je vyčerpávající. Může se stát, že poskytnete nějaké kontroverzní vyjádření, které nakonec vrhá špatné světlo na všechny. V tomto směru to problém byl, protože je tu spousta lidí, kteří do rozhovorů nechodili vůbec, byť byli odborníky. Všude byl Okamura, ať to bylo jakékoli téma. A když tam proti němu seděl odborník, tak ho dostal. Kvůli špatně napsaným stanovám navíc nebylo možné přijímat další členy. V nových zase byla dvouletá čekací doba. To není demokratické.

Lidovky.cz: Tím se ale oklikou dostáváme zpátky k tomu, proč jste se spojil s hnutím, kde podle vás nefungují ani stanovy?
Byla to euforie, předčasné volby, odpracovaná kampaň. Věříte tomu a dohoda byla, že po volbách se stanovy změní a udělá se členská základna. 

Lidovky.cz: Na základě zprávy revizní komise požadujete po Okamurovi mimo jiné zaplacení úroku ve výši 200 tisíc. Tuto pohledávku ale přece předsednictvo zrušilo na jednání 18. března.
Zrušili jsme to na prosby Tomia Okamury. Vyšli jsme mu vstříc s tím, ať je to finančně a daňově v pořádku, že z toho zaplatí DPH. Ale po tom, co předvedl, mu to neodpustíme. Nebojím se říct, že Okamura reálně tuneloval hnutí. My jsme to zastavili, a proto jsme pučisty.

Spory uvnitř Hnutí Úsvit

  • Spory uvnitř Hnutí Úsvit vypukly tehdy, když se většina poslanců rozhodla pro založení nové strany. Každá ze skupin se začala vzájemně obviňovat z nehospodárného utrácení stranických peněz. 
  • Pučisté, jak skupinu poslance Marka Černocha označil předseda Tomio Okamura, tvrdí, že podepsané smlouvy se společnostmi ATM a 10 minutes sloužili na soukromou propagaci Okamury a k vyvádění peněz ze strany
  • Okamura jim oponuje, že to byl právě on, kdo na nestandardní smlouvy upozornil
  • Prověřit finance hnutí měla zřízená revizní komise. Podle ní Okamura porušil stanovy, protože smlouvy včetně úvěru na 10 milionů uzavřel bez jednání s předsednictvem.  

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!