Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spory v Libuši neurovnal ani krok magistrátu

Česko

PRAHA Neshody mezi českou a vietnamskou komunitou v pražské Libuši se stále nedaří uhladit. Nic nepomohlo, že se do věci vložil i magistrát. S ním se teď městská část Praha-Libuš nemůže dohodnout na vzniku integračního centra, které má soužití mezi Čechy a Vietnamci zlepšit. Zastupitelům v Libuši se nelíbí, že by centrum mělo vzniknout přímo ve vietnamské tržnici. Tu přitom považují za zdroj většiny problémů. Libušská zastupitelka Pavla Jedličková si stěžuje, že s nimi už nekomunikuje ani pražský magistrát. Radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS) její kritiku odmítá.

V městské části Praha-Libuš, na jejímž území sídlí vietnamská tržnice Sapa, se údajně kvůli rostoucí kriminalitě zhoršují vztahy mezi českou a vietnamskou komunitou. V souvislosti s tržnicí se tam prý zdržují tisíce Vietnamců a v oblasti údajně roste kriminalita. To ale policie odmítá.

Praha na začátku minulého týdne slíbila řešení situace. Magistrát rozhodl, že do měsíce zřídí integrační centrum. Jeho zaměstnanci by měli radit Vietnamcům, kteří se ocitnou v nouzi.

Jedličkové se ale nelíbí, že by centrum mělo vzniknout přímo v tržnici. „Je to zdiskreditované od samého začátku,“ řekla. Podle ní nebudou Češi chtít do areálu Sapy chodit. „Mělo by to být centrum setkávání, takhle to nemá smysl,“ uvedla.

Janeček s kritikou nesouhlasí a obhajuje i plán, aby kanceláře sociálních pracovníků byly přímo v Sapě. Považuje za důležité, aby byly co nejblíže dění. V přípravě jsou podle něj také speciální webové stránky a kurzy češtiny.

O česko-vietnamské soužití se již začali zajímat i extremisté. V Libuši například plánuje uspořádat akci Dělnická strana sociální spravedlnosti, která se hlásí k nástupnictví za soudy zrušenou Dělnickou stranu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...