Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Budeme to mít čím dál těžší. Sport se globalizuje, černoši mají výhodu, říká Bára Špotáková

Barbora Špotáková, dvojnásobná olympijská vítězka v v hodu oštěpem. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Velké talenty se v Česku sice stále rodí, jak dokázal mimo jiné Olympijský festival v Mostě. Přípravu ale, jak v rozhovoru pro Lidovky.cz upozorňuje dvojnásobná olympijská šampionka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, brzdí mimo jiné nedostatek sportovní infrastruktury, který je podle ní jeden z nejhorších v Evropě.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Jak hodnotíte dosavadní české výkony v Paříži? Medailové žně to letos úplně nejsou…
Já pořád trochu doufám, že nemáte pravdu. Ještě tam pořád visí dost velkých želízek v ohni (rozhovor vznikal ve čtvrtek 8. srpna – pozn. red.). Doufám, že až tenhle článek vyjde, už to s námi bude vypadat lépe. Zmíním kanoisty Martina Fuksu (ten v pátek získal zlato v závodě na 1000 metrů – pozn. red.) a Josefa Dostála (český kajakář v sobotu vybojoval zlato v závodu na 1000 metrů – pozn. red.), lezce Adama Ondru, kteří budou o medaili bojovat v pátek a v sobotu. Moc bych to přála i oštěpařce Nikole Ogrodníkové, která se probojovala do finále (skončila v něm třetí – pozn. red.). Do poslední chvíle jsem věřila i oštěpaři Jakubovi Vadlejchovi, ale z toho bylo nakonec jen nevděčné čtvrté místo. To jsou čtyři potenciální medaile.

Lidovky.cz: Kdo z nich má podle vás největší šanci?
Věřím Dostálovi (český kajakář v sobotu ovládl závod na 1000 m – pozn. red.) a Fuksičovi (český kanoista vyhrál v pátek závod na 1000 m – pozn. red.). Jsou to kolegové z Dukly (úsměv). A navíc já jsem věčný optimista. Minule v Tokiu se nám medaile scházely na začátku, věřím, že tentokrát přijdou až nakonec.

Takhle to bylo napsané! Fuksovi přáli zlato i soupeři. Pomohl mu hlavně klid

Lidovky.cz: I kdyby to někomu z nich „cinklo“, pořád jsme výrazně pod českým průměrem z minulých let. Zpravidla se vozilo kolem 10 medailí…
Vždycky jsou nějaké vlny – pokaždé se usměje štěstí na někoho jiného. Je ale pravda, že sport se stává mnohem globálnější. Vidíme, že najednou získávají medaile malé ostrovní státy. Atletika je typický příklad – loni na mistrovství světa v Budapešti bralo medaili tuším přes 40 států. Jsou to přitom malé ostrovní státy jako Sv. Lucie, ve středu zase bral medaili reprezentant Zambie.

Jak se svět globalizuje, medaile se rozprostřou víc rovnoměrně. Například v oštěpu dřív dominovali Evropané, teď je tam najednou Trinidad a Tobago, Keňa, Grenada, Pákistán, Indie a tak dále. Nezapomínejme také, že Indie s Čínou byly dřív rozvojové země, teď jsou na tom ekonomicky velmi dobře a do sportu masivně investují. Jsou to přitom miliardové státy – oproti tomu je desetimilionová Česká republika úplně titěrná. Budeme to mít čím dál těžší.

Lidovky.cz: Jak přesně tyhle státy benefitují z globalizace? Zmínila jste malé rozvojové země typu Trinidad a Tobago nebo Keňa…

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se