Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotáková v urozené společnosti

Česko

Může se česká atletka ocitnout ve vybrané společnosti největších světových hvězd?

Může. Oštěpařka Barbora Špotáková (28) je jednou ze čtrnácti tváří nového seriálu mítinků Diamantová liga, její jméno září po boku Bolta, Vlašičové a dalších slavných závodníků.

Jste olympijská vítězka, ale v takové společnosti jste se ocitla poprvé. Kdy jste se to dozvěděla?

Před třemi týdny na soustředění na Kanárských ostrovech, hned jsem měla větší chuť do tréninku. Mám z toho dobrý pocit, když jsem mezi takovými jmény, někteří z těch atletů jsou fakt hvězdy. V bývalé Zlaté lize oštěp zařazený nebyl. Teď se můžu těšit i na závody, kde jsem nikdy nebyla – třeba na Řím nebo na finále v Curychu. Ani nevím, kdy tam měli ženský oštěp naposledy. Namísto preferovaných disciplín, v nichž se soutěžilo o milionový jackpot, má teď šanci na prize money každý.

* Nejúspěšnější závodník v každé disciplíně Diamantové ligy si vedle prize money odveze i prémii v podobě diamantu. Je to pro vás lákadlo?

O tom jsem ani nepřemýšlela. Já chci vyhrát pokaždé, ať je tam diamant, nebo není.

* Jste mezi elitou, podle pravidel prestižního seriálu absolvujete polovinu z celkového počtu 14 mítinků. Cítíte zadostiučinění?

Nikdy jsem nenadávala, že některé disciplíny jsou preferované, i když rozdíl v prize money byl obrovský. Třeba ve sprintech to bylo o tolik, že se člověk až divil. My oštěpařky jsme byly trochu upozaděné, teď se to snad srovná.

* Jaké pro vás z role ambasadora vyplývají povinnosti?

Focení, televizní spoty, účast na zahajovací tiskové konferenci v Dauhá... Ale zatím to moc neřeším. Až to přijde, tak to přijde.

* Jaké pro vás jako pro jednu z tváří seriálu vyplynou výhody?

Přála jsem si, aby Libor (atletčin manažer Varhaník – pozn.) prosadil, že na ty největší vzdálenosti budu cestovat první třídou, protože letět do Eugene namačkaná mezi pěti lidmi v řadě by bylo hodně náročné. Vedení Diamantové ligy mi vyšlo vstříc. (K tomu Varhaník: Ambasadorství je finančně výhodné, k tomu patří i další benefity, jako komfortnější ubytování atd.)

* Na mítinky se těšíte, ale vaše sezona bude nabitá. Jak to vyřešíte?

Počet závodů bude podobný jako loni, jen v kratším období. Budu se muset víc šetřit, nesmím chtít hodit při každém závodě sedmdesát metrů. A taky si budu muset odříct některé letní zábavy, jako třeba každoroční pobyt na Slapech, koncerty, grilovačky s kamarády. Ale sezona skončí 19. srpna, takže kus léta stihnu. To jsem dřív neznala, závodilo se do půlky září.

***

Prozraďte – jak pokročila rekonstrukce vašeho pražského bytu? Dobře, ale byt ještě není obyvatelný, takže bydlíme na ubytovně Dukly. Rekonstrukce pro mě znamená různé úklidové práce, natírala jsem světlíky a s přítelem Lukášem jsme vynosili do pátého patra asi padesát sádrokartonových desek. Ale oproti loňské diplomce je to pohoda – když si vzpomenu, jak jsem na Kanárech po tréninku namísto spánku usedala k laptopu a psala, ještě teď se mi zvedá žaludek.

Mezi hvězdami Oštěpařka nejen v Diamantové lize Diamantová liga: 14. 5. Dauhá, 10. 6. Řím, 3. 7. Eugene, 10. 7. Gateshead, 22. 7. Monako, 13.–14. 8. Londýn, 19. 8. Curych. Další závody: 25. 5. Turnov, 27. 5. Zlatá tretra, Ostrava, 14. 6. Odložilův memoriál, Praha, 19. 6. ME družstev, Budapešť, 17. 7. M ČR, Třinec, 27. 7. – 1. 8. ME, Barcelona. Ambasadoři Diamantové ligy: Bolt (Jam.), Richardsová (USA), Bekele (Et.), Gay (USA), Hooker (Aus.), Isinbajevová (Rus.), Powell (Jam.), ŠPOTÁKOVÁ, Thorkildsen (Nor.), Vlašičová (Chor.), Felixová, Fraserová (obě USA), Pitkämäki (Fin.), Viliová (N. Zél.).

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...