Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotákovou vzbudili komisaři

Česko

Dnes startuje v Berlíně 12. mistrovství světa v atletice, na medaile myslí i čeští reprezentanti

BERLÍN/PRAHA Atletický svět se dočkal, 12. šampionát začíná. Na Olympijském stadionu v Berlíně se během devíti dnů představí rekordních 2098 závodníků z 202 zemí. V tomto případě o rekord nejde, předloni v Ósace bylo 203 zemí.

Německo pořádá světový šampionát už podruhé, předtím to bylo v roce 1993 ve Stuttgartu.

Tehdy medailovou čest výpravy zachraňoval oštěpař Jan Železný ziskem zlata, svého prvního ze světových šampionátů, k němuž v pozdějších letech přidal další dvě.

„Ale Stuttgart se v tomto pohledu opakovat nebude, naše atletika je silnější než tenkrát,“ byl si ještě v Praze jistý šéftrenér reprezentace Václav Fišer. „V boji o medaile věříme Báře Špotákové a Romanovi Šebrlemu, výškař Jarda Bába se po čase zlepšil a rovněž myslí na medaili, podobně uvažuje diskařka Věrka Cechlová,“ dodal Fišer.

Podle šéftrenéra by atleti dokonce mohli pomýšlet na zopakování dosud nejúspěšnějšího vystoupení samostatné reprezentace - v Ósace dosáhli na zlato Špotáková a Šebrle, stříbro vybojovala tyčkařka Baďurová. „A do finále by se mohli probít překážkář Petr Svoboda či olympijská finalistka na 400 metrů Zuzana Hejnová, osobním rekordem 815 centimetrů se před pár dny předvedl dálkař Štěpán Wagner, sekundovat mu bude finalista z Pekingu Roman Novotný a překvapit mohou překážkářka Lucie Škrobáková či tyčkařka Jiřina Ptáčníková,“ naznačil ambice týmu šéftrenér.

Oštěpařka se rozcvičí i s vodním pytlem Nemilého překvapení se včera dočkala obhájkyně titulu v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Splnila se její představa a v hotelu Berlin obývá jednolůžkový pokoj, podobně jako předtím v Pekingu, Ósace i při mistrovství Evropy v Göteborgu, nicméně na dveře jí ráno, když ještě spala, zaklepali dopingoví komisaři. „Ale ona je na to zvyklá,“ citovala ČTK jejího trenéra Rudolfa Černého. „Nedělal bych z toho vědu,“ zakroutil hlavou.

Mnohem důležitější je podle něho nedělní kvalifikace. „Na stadion půjde až v sobotu na rozcvičení, zvládne i lehké posilování s vodním pytlem, který jsem přivezl z Prahy - bez vody,“ připomněl Černý někdejší vynález trenéra Jana Pospíšila. „To máme vyzkoušené, podle tohoto systému jedeme několik posledních let. Akorát ten pytel musím naplnit v hotelu, na stadionu je nízký kohoutek,“ usmíval se kouč.

Kvalifikační limit pro postup do úterního finále je 62 metrů.

„Přijeli jsme vyhrát. Dneska už se nenosí tvrdit, že naším cílem je dobře reprezentovat,“ řekl Černý. Špotáková nemá obavy z psychologického boje ze strany německých oštěpařek Obergföllové a Neriusové, které o ni při kvalifikaci v Pekingu pohledem nezavadily. „To je běžné. Jsme kamarádky, ale při závodě... Ten je po této stránce nepříjemný, ale jsem na to připravená,“ pravila ještě v Praze.

***

BERLíN 2009 Češi na MS

Barbora Špotáková Oštěpařka je sice letošní světovou dvojkou za Obergföllovou, to však před Ósakou 2007 byla rovněž.

Roman Šebrle Patří mu sedmé místo v tabulkách, ale Pappas a Schrader závodit nebudou a český desetibojař si věří na 8600 až 8700 bodů.

Jaroslav Bába Výškař se po přestupu k trenérovi Janu Janků vrátil k někdejším výkonům a nebojí se hovořit o medaili.

Věra Cechlová Diskařka po zklamání v Ósace loni na OH 5. místem ukázala, že se s ní stále musí počítat.

BERLíN 2009 Víkend na MS

Dnes 10.05 koule M kval. (ŽALSKÝ), 10.10 100 m př. Ž úvod sedmiboje (KLUČINOVÁ), 11.00 trojskok Ž kval. (ŠESTÁKOVÁ), 11.40 100 m M rozběh, 12.00 kladivo M kval. (MELICH), 18.50 100 m M čtvrtfinále, 19.00 tyč Ž kval. (PTÁČNÍKOVÁ, MALÁČOVÁ).

Zítra 10.10 800 m Ž rozběh (MASNÁ), 10.45 a 12.15 oštěp Ž kval. (ŠPOTÁKOVÁ), 12.00 20 km chůze Ž FINÁLE (SCHINDLEROVÁ), 21.35 100 m M FINÁLE.

Přímý přenos začíná vždy na ČT 4 (od 10 h) a na ČT 2 (od 18 h).

lidovky.cz On-line přenos z MS sledujte na www.lidovky.cz/sport

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...