10. ledna 2010 0:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spouštěčem černých duší byl Gross, říká v rozhovoru Miloš Zeman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vracím se s programem proti krizi, tvrdí bývalý premiér Zeman. Pokud lidi nezaujme, šťasten odejde na Vysočinu.

Je čtvrtek večer, právě vám skončil mítink v Českých Budějovicích. Vypadá to, že si mítinky užíváte.
Samozřejmě.

V sále převažovali důchodci. Nezneklidňuje vás, že umíte oslovit jen jednu vrstvu společnosti?
Víte, já jsem dnes například seděl s lidmi, kteří naši stranu budují v Hluboké nad Vltavou. A oni mají věkový průměr 25 let.

Zjevně se vymezujete hlavně vůči ČSSD.
Mýlíte se. Oslovujeme všechny voliče nespokojené s dnešními politiky. Což je 90 procent lidí.

Ale kandidujete v Ústeckém kraji proti Jiřímu Paroubkovi.
Já jsem zvolil Ústecký kraj právě proto, že když jsem dlouho a tvrdošíjně odmítal kandidovat do parlamentu, reagoval na to Jiří Paroubek prohlášením, že jsem zbabělec. Já rád přijímám vrženou rukavici. Já jsem o tom přemýšlel šest neděl, takže to nebyla žádná zkratovitá reakce.

Nebojíte se, že třeba ve volbách získáte 4,9 procenta hlasů, které budou zoufale chybět ČSSD, a ta vás potom označí za zrádce levice?
To je podnikatelské riziko. Na druhé straně značná část voličů sociální demokracie je znechucena některými postavami ve vedení strany a hrozí nebezpečí, že se přelejí do kategorie nevoličů. Daleko rozumnější je tyto voliče zachytit.

Kdo jsou ti předáci ČSSD, kteří znechucují voliče?
Někteří z nich jsou méně a někteří více odpudiví, ale já jsem se zařekl, že volební kampaň povedu s úsměvem a nebudu kritizovat programy ani osobnosti konkurenčních stran.

I ČSSD má na Ústecku potíže s náborem černých duší. Jak si fenomén černých duší vysvětlujete?
V politice se kombinují dva faktory: touha po funkcích a touha prosadit nějaký program. Tyhle dva faktory jsou normálně v rovnováze, trochu to osciluje, ale v důležité míře jsou přítomny oba dva. V posledních dvou třech letech se ta rovnováha v české politice vychýlila v neprospěch programu a ve prospěch držení funkcí. A abyste se udržel ve funkci, musíte nakupovat černé duše.

Byl tu nějaký konkrétní spouštěč?
Myslím, že k tomu velmi podstatnou měrou přispěl Stanislav Gross. U něho se vůbec poprvé začalo projevovat pojetí politiky jako kšeftu. Samozřejmě že politika je tak trochu i byznys. Pokud je jenom nebo především byznys, tak jednak znechucuje a jednak vede k rozkvětu velrybářských metod.

Celý rozhovor čtěte v sobotním vydání deníku

  • 36Diskuse

Najdete na Lidovky.cz