4. dubna 2014 15:26, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPOZ jako sponzor TOP 09. Kalousek vykázal i 5 milionů za antikampaň

Billboard SPOZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard SPOZ. | foto: MAFRA- Michal Růžička

PRAHA Co bylo původně míněno jako vtip, se skutečně objevilo ve výroční finanční zprávě strany TOP 09. Jako nepeněžitý dar v hodnotě pěti milionů si strana vykázala billboardovou antikampaň zemanovců. Plakáty hlásající Stop Kalouskovi! prý TOP 09 prokázaly službu a musí být proto zahrnuty v účetní uzávěrce za minulý rok.

Předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček však upozornil na to, že k tomuto daru chybí smlouva. "Vidím to jako problém, který bude muset kontrolní výbor řešit," řekl ČTK.

TOP 09 však tvrdí, že má všechny náležitosti v pořádku. "Když najdete v lese balík plakátů a použijete je na kampaň, tak je to prostě příjem. A my jsme díky SPOZ takový poklad našli v podobě plakátů, které zvyšovaly povědomost o panu Kalouskovi. Zajisté uznáte, že jsme museli tento 'nález' uvést," napsal v SMS zprávě serveru lidovky.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a doplnil, že zprávu schválil nezávislý auditor. "Nemám žádné obavy, že by byla jakkoli špatná," ubezpečil Ženíšek.

Nepeněžitý dar

Ve výroční finanční zprávě se doslova píše: "Plnění spočívá v poskytnutí reklamního prostoru na venkovních reklamních plochách propagující 1. místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Poskytovatel toto plnění nezamýšlel, účetní jednotka se však domnívá, že plnění proběhlo." A jelikož se prý jedná o významnou položku, musí být v účetnictví zahrnuta.

Výroční finanční zpráva TOP 09.

Výroční finanční zpráva TOP 09.

Částka, která byla vynaložena na antikampaň proti Kalouskovi, TOP 09 odhadla na pět milionů korun. Strana prý nezískala od zemanovců přesné údaje. Vyčíslení vychází z veřejně dostupných informací a odborného odhadu. Pokud by si podobnou kampaň chtěla TOP 09 obstarat sama, méně než pět milionů by prý nevynaložila.

TOP 09 si se způsobem vykázání kampaně SPOZ lámala hlavu už v září minulého roku. Tenkrát vzkazovala, že nemá tušení, jak si propagaci Kalouska od konkurence zanese do účetnictví. Strana nakonec "dar" od SPOZ vzhledem k jeho povaze zahrnula do tabulky nepeněžitých darů od právnických osob.

Podmínka pro dotaci od státu

Ve finančních zprávách stany a hnutí informují o svém hospodaření za předchozí rok. Uvádějí například objemy darů od občanů i firem, výdaje, informace o státních příspěvcích a musí také předložit zprávu auditora. Pokud některá strana zprávu opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě až zrušení. Včasné předložení úplné zprávy je podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil příspěvky z veřejných peněz. Strany dostávají od státu kromě jiného ročně 855 tisíc korun za každý mandát poslance nebo senátora, za každého krajského nebo pražského zastupitele pobírají 237 tisíc korun.                                                               ZDROJ:ČTK

vsvVěra Svobodová