Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie obvinila pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy radioaktivních odpadů

ilustrační snímek foto: MAFRA

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).
  12:15aktualizováno  14:24

Před budovou SÚRAO v pražské Dlážděné ulici stály před polednem dva vozy, jeden policejní a druhý s označením služba ministerstva vnitra. Hlavní vchod do budovy byl zamčený.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej iDNES.cz potvrdil, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení. „Nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ dodal.

Zásah detektivů v budově správy úložišť v centru Prahy, pak potvrdil i Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které Správa úložišť radioaktivních odpadů spadá.

Mininistr Jozef Síkela (za STAN) byl o policejním zásahu v SÚRAO informován, jeho důvody ale nezkoumal. „Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán,“ řekl Síkela na dnešní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Seznam Zprávy píší, že se policisté zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun.

SÚRAO se stará o bezpečné ukládání radioaktivních odpadů, provozuje jejich úložiště a podílí se na přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Správu úložišť v roce 1997 zřídilo ministerstvo průmyslu a obchodu, od roku 2001 je organizační složkou státu.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat