2. listopadu 2017 5:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Správě železnic došla s aktivisty trpělivost, Kliniku nechá vyklidit policií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 61Diskuse
Kliniku vyklidí policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kliniku vyklidí policie. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Budova Autonomního centra Klinika na pražském Žižkově se bude vyklízet silou. Majitel domu, Správa železniční dopravní cesty, už nebude čekat, zda se aktivisté z objektu stáhnou sami. Opuštění budovy jim pravomocně nařídil soud, na místě však stále zůstávají. Náměstek správy Tomáš Drmola serveru Lidovky.cz potvrdil, že požádá soud o výkon soudního rozhodnutí. Jinými slovy bude na policii, aby objekt vyprázdnila.

Pře o vyklizení domu se vleče více než rok. Aktivistům pořádajícím na místě přednášky, koncerty či volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi vypršela smlouva na užívání objektu loni v březnu, od té doby ho obývají nelegálně. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přitom chce dům rekonstruovat, aby do něj mohla přesunout na 50 svých zaměstnanců.

Letos v září pražský městský soud pravomocně rozhodl, že aktivisté musí odejít. Lhůta jim uplynula 18. října, ale rozsudku se nepodřídili. SŽDC už tak nebude na nic čekat. „Trváme na naplnění rozsudku, proto jsme se soudili. Snad jsme skutečně v právním státě, a když soud rozhodne, tak to rozhodnutí musí být naplněno,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz náměstek pro správu majetku SŽDC Tomáš Drmola.

Lidovky.cz: Vy jste se minulý týden setkal se zástupkyní aktivistů obývajících budovu Kliniky paní Terezou Virtovou. Mohl byste popsat, jak jednání probíhalo?
Pravdou je, že mě minulý týden navštívila paní Virtová v doprovodu svého právního zástupce a položili nám dotaz, jestli mohou v Klinice setrvat. Řekl jsem jim, že na Klinice setrvat nemohou, to jsme se s nimi nemuseli soudit. My chceme, aby byli z budovy pryč v souvislosti s právoplatným rozsudkem druhoinstančního soudu (Městský soud v Praze, pozn. aut.). A to z toho důvodu, protože chceme Kliniku co nejrychlejším způsobem rekonstruovat.

Lidovky.cz: Kdy byste chtěli s opravou začít?
Abychom jí mohli rekonstruovat, musíme tam mít plný přístup co se týká projektantů, co se týká vyklízecí čety, která musí staveniště připravit. Tam bude co vyklízet. Protože ten nepořádek a hromady odpadků se bude muset vyvést. 

Náměstek generálního ředitele SŽDC pro oblast majetku Tomáš Drmola.

Náměstek generálního ředitele SŽDC pro oblast majetku Tomáš Drmola.

Lidovky.cz: Jaký je výstup z jednání s paní Virtovou?
Řekl jsem paní Virtové, že není myslitelné, aby tam nadále byli. Nechceme je tam a nemůžeme mít, protože v domě chceme začít pracovat. Trváme na naplnění rozsudku.

Lidovky.cz: Vy na něm trváte, ale paní Virtová a její kolegové v budově setrvali. Co se tedy bude dít dál?
To do určité míry není naše starost, protože to je starost jiných orgánů, které jsou za to zodpovědné. My požádáme soud, což připravujeme a uděláme to metelesku blesku, aby provedl rozhodnutí.

Lidovky.cz: Chápu tedy správně, že požádáte soud o výkon soudního rozhodnutí?
Ano. Trváme na naplnění rozsudku, proto jsme se soudili. Snad jsme skutečně v právním státě, a když soud rozhodne, tak to rozhodnutí musí být naplněno.

Lidovky.cz: Říkal jste metelesku blesku, kdy tedy soud požádáte o vykonání rozsudku?
V případě, že se to naší právní zástupkyni podaří připravit do pátku, tak o to požádáme v pátek (SŽDC v této věci zastupuje advokátní kancelář VKS Legal, kde je společnicí bývalá ministryně školství Petra Buzková, pozn. aut.). V případě, že to do pátku nestihnou, oni mají samozřejmě i jiné kauzy, tak v jiném co nejrychlejším možném termínu.

‚Naprosto pohrdají právním státem‘

Lidovky.cz: Abychom si to ujasnili, žádost o výkon soudního rozhodnutí znamená, že soud nařídí policii, aby budovu vyklidila, je to tak?
Přesně tak. To mimo jiné znamená, že čas, podoba a způsob vyklizení budovy už pak není v naší moci.

Lidovky.cz: Neobáváte se toho, že se po vaší žádosti a následném vyklizení objektu policií situace vyhrotí a někdo přijde k úrazu?
Když odejdou dobrovolně, tak nedojde k žádné vyhrocené situaci. K úrazu mohou přijít kdyžtak jen vlastní vinou.

Lidovky.cz: Jak vlastně rozumíte tomu, že paní Virtová s kolegy zůstali v budově i po pravomocném rozhodnutí?
Považuji to za naprosté pohrdání právním státem. Jestliže se tito „aktivisté“ staví nad zákon, tak by se nad zákon mohl stavět každý. Pak vůbec žádné zákony nepotřebujeme. Můžeme zavést anarchii a ať si každý dělá, co ho napadne.

Aktivisté jsou vybavení různě.
Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto.

Lidovky.cz: Jak vám paní Virtová vysvětlovala svou pozici?
Oni si myslí, že ten rozsudek není správný. To je jejich jediný argument. Oni se staví nad rozsudek, nad zákon, nad ústavu. Prostě si to myslí. Doposud jsem myslel, že demokracie je vláda většiny, že když většina stanoví pravidla, tak je všichni musí dodržovat, protože většina si to tak přeje. Jak je vidno, tak tato menšina „aktivistů“ si hodlá dělat, co chce, a nehodlá se přizpůsobit zákonům.

Lidovky.cz: Paní Virtová argumentuje dvěma věcmi. Jednak prý rekonstrukce začne až za několik let, přičemž podle ní není důvod, aby s kolegy do počátku stavebních prací nemohla v objektu zůstat. Druhým argumentem je údajná nutnost změny územního plánu, aby mohla rekonstrukce začít a objekt fungovat jako kancelářská budova. Co vy na to?
Jak ona k tomu dospěla? To je naprostý nesmysl. V případě, že pokud budou co nejdříve pryč, tak my na 99 procent stihneme příští stavební sezonu. Jejich bláboly o změnách územního plánu jsou naprostým nesmyslem, není ho třeba měnit. A já jsem přece řekl, že to potřebujeme vyklidit a že tam musí mít projektanti přístup. To je stejný argument, jako kdybych se teď nastěhoval k vám do bytu a tvrdil vám, že dokud ten byt nebudete rekonstruovat, tak si tam budu přebývat.

Já se k nikomu také nestěhuji do bytu, říká náměstek

Lidovky.cz: Jak jste daleko s přípravou žádosti o stavební povolení, kdy chcete začít s rekonstrukcí?
První musí být hotový projekt, pak teprve můžeme jít k úřadu. Jestliže bude objekt v dohledné době vyklizen a nám zpřístupněn, tak do konce letošního roku dokončíme projektovou dokumentaci. 

Lidovky.cz: Stavět chcete kdy?
O všechna příslušná povolení požádáme počátkem příštího roku. Stavební povolení bychom chtěli mít do jara a s počátkem příští stavební začít stavět, protože tam chceme co nejrychleji umístit naše geodety, kteří teď sedí v nájmu. Je jich skoro padesát (zaměstnanci Správy železniční geodézie, pozn. aut.). Z projektové dokumentace pak vyplyne cena. Mimochodem to je další argument paní Virtové, že to bude stát moc peněz. Je to nesmysl. V první fázi musíte mít tu projektovou dokumentaci, pak teprve se dopočítá cena. Jestli to bude stát třeba 500 tisíc nebo 5 milionů. 

Autonomní sociální centrum Klinika

Centrum Klinika představuje alternativní platformu pro komunitní život v hlavním městě, aktivisté budovu v Jeseniově ulici obsadili v listopadu 2014 nejprve nelegálně. Na jaře 2015 ale dosáhli se státem dohody, díky níž vznikla smlouva o výpůjčce objektu.
Centrum na místě mohlo dál rozvíjet své aktivity, jako jsou koncerty, jazykové kurzy, divadelní představení či rukodělné dílny. Klinika se pak, s největší pravděpodobností kvůli vyjádření solidarity s uprchlíky, stala loni v únoru terčem žhářského útoku. Jednání hlavního aktéra nakonec vyhodnotila policie jako přestupek.
Od března 2016 obývají objekt opět nelegálně, smlouvu jim majitel budovy neprodloužil.

Lidovky.cz: A už máte předběžný odhad, na kolik SŽDC rekonstrukce vyjde?
Ohledně ceny bych musel myslet a já nerad myslím, mám raději fakta. Opravdu počkejme, než se vyhotoví projektová dokumentace. Projektant samozřejmě umí spočítat, o jak vysokou investici se bude jednat. Teď by to byla čistá spekulace.

Lidovky.cz: Ale určitě má SŽDC připravený balík peněz, z kterého na rekonstrukci počítá, ne?
Provozní peníze máme v řádu nepoměrně vyšším, než je oprava jedné budovy. Opravujeme desítky a stovky budov, minimálně v současnosti jsme nastartovali program revitalizace nádraží. Takže jestli budeme příští rok opravovat sto nádražních budov plus jednu provozní, nebo jestli budeme opravovat sto nádražních budov a žádnou provozní, to v našem rozpočtu nehraje žádnou roli.

Lidovky.cz: Vy se současně soudíte s paní Virtovou kvůli bezsmluvnímu užívání objektu, za které jste původně žádali zhruba 360 tisíc korun. Jak daleko je tento spor?
Proti paní Virtové už byla vydaný platební příkaz, proti kterému podala odpor, takže došlo k soudnímu líčení. Soud to, jestli mě pomět neklame, zastavil a vyčkával rozhodnutí, které bylo před tím měsícem vyneseno. Jestli tam tedy jsou právem, nebo neprávem. Následně chtěl soud ve sporu s paní Virtovou chtěl rozhodnout o výši odškodnění.

Lidovky.cz: Mluvil jste o tom, že aktivisté budovu znehodnotili. Budete soudně vymáhat odškodnění také ze toto?
Víte, že to je dobrý nápad? To mě doposud nenapadlo. Můžeme udělat i toto.

„Zůstáváme!“

"Nabídli jsme SŽDC, že odejdeme se začátkem rekonstrukce, ke které dosud neexistuje stavební povolení ani nebyl změněn územní plán. Bohužel byl náš kompromisní a z našeho pohledu rozumný návrh odmítnut a ze strany úředníků dál panuje preference násilných řešení. My však dál stojíme za tím, že pokud teď odejdeme, zůstane budova další roky prázdná a chátrající - není tedy důvod ji zatím opouštět. Místo ruin domů a předražených kanceláří potřebuje město spíš sociální centra jako je Klinika."
Tereza Virtová pro Lidovky.cz

  • 61Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz