8. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spravedlnost měla zákon zamezující Janouškovi 'vybrat' si soudce. Úředníci ho smetli

Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy | foto: Grafika: LN/Šimon

PRAHA Když lobbista Roman Janoušek loni na jaře za asistence policejních mikrofonů probíral vyšetřování své dopravní nehody, nechtěně mimo jiné poukázal na přetrvávající problém korupce v české justici. Stát dosud neumí zabránit manipulacím s přidělením případů k určitému soudci či státnímu zástupci. Již před dvěma lety bylo přitom řešení na dosah, nakonec však spadlo pod stůl.

Janoušek ve své kanceláři v centru Prahy řešil, k jakému státnímu zástupci vyšetřování nehody, při níž opilý srazil ženu a ujel, "nastěhovat" nebo jak případ "správně nakvalifikovat". 

"Jakoby rok se musí čekat a po roce to třeba vrátí k došetření. Takhle se pak rozhodne a udělá z toho malou podmínku a proti tomu se státní zástupce neodvolá. Odvoláš se ty, pak to půjde na vrchňák a tam už budeme vědět, na koho to spadne," zachytily policejní mikrofony hlas muže v Janouškově kanceláři, pravděpodobně dalšího lobbisty Martina Ulčáka. Server Lidovky.cz policejní odposlechy získal a zveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:


Známý lobbista sice nakonec neuspěl, soud ho minulý týden potrestal třemi roky nepodmíněně, z jeho rozhovoru nicméně vyplývá, že mezi soudci a státními zástupci jsou stále šíbři, kteří za úplatu obžalovaným pomůžou, stačí k nim případ dostat. Pro příklady není třeba chodit daleko. Tak třeba exsoudce Ondřej Havlín a státní zástupce František Fiala čelí obvinění kvůli zahlazování dopravních deliktů za úplatu, z korupce se před soudem zpovídá i litoměřický soudce Josef Knotek.

Již od roku 2010 přitom ministerstvo spravedlnosti připravovalo návrh zákona, který měl ovlivňování přidělování spisů utnout. "Za působení ministra Pospíšila jsme připravovali návrh zákona o takzvané elektronické podatelně. O přidělení spisů by rozhodovala technika takovým způsobem, aby do toho nemohla zasahovat lidská vůle," řekl serveru Lidovky.cz exnáměstek ministra spravedlnosti pro justici Filip Melzer.

Rezort pod vedením tehdejšího ministra Jiřího Pospíšila (tehdy ODS) se inspiroval na Slovensku, kde podobný zákon již delší dobu platí a funguje. Generátor pracuje jednoduše, automaticky přiděluje spisy příslušným soudcům a odstraňuje tak podezření, že se manipulovalo s tím, který soudce dostane příslušný spis. Česká justice ho však dodnes nemá k dispozici a zřejmě jen tak mít nebude.

"Návrh zákona byl zaslán do vlády v březnu 2012, návrh projednaly komise při Legislativní radě vlády a Legislativní rada vlády, nicméně návrh zákona byl v červenci 2012 vzat zpět," popsala serveru mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.  

JIří Pospíšil na sněmu plzeňské ODS
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek si může vypsat výběrové řízení, ale pouze jako pomocný nástroj pro své personální rozhodování. Průběh ani výsledky takového řízení však nejsou právně závazné, a nelze je tudíž ani právně napadnout.

Exministři spravedlnosti Jiří Pospíšil a Pavel Blažek.

"Když byl ministr Pospíšil odvolán, návrh byl stažen," vzpomíná Melzer. V červenci 2012 převzal vedení úřadu po bleskovém Pospíšilově odvolání Pavel Blažek (ODS). Ten se však brání, že by návrh smetl pod stůl.

"Já jsem ten návrh nestáhnul, to udělala rada vlády. Ne ale kvůli technickým záležitostem, ale zavrhla samotnou myšlenku. Taky tam byly tlaky z justice, že se jim to nelíbilo, ale je to těžká věc. Tím ten proces skončil," uvedl Blažek pro server Lidovky.cz.

Ministerstvo připouští, že návrh oprášit nehodlá. "V současné době obdobný úkol z Plánu legislativních prací vlády nevyplývá," uvedla Hrochová. Podle exnáměstka Melzera by však úřad přístup k elektronické podatelně měl přehodnotit. "Snad nám zveřejněné odposlechy dostatečně ukazují, že jde o reálný problém, k jehož řešení by bylo vhodné se vrátit," míní.   

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz