Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

„Spravedlnost v této zemi neexistuje“

Česko

Soudům trvalo devět let, než pravomocně rozhodly ve věci Jana Macháčka. Úředníci navíc už dva a půl roku řeší, zda ho za to mají odškodnit.

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti začalo v roce 2006 vyplácet lidem odškodnění za léta se vlekoucí soudy. Chtělo tím zabránit narůstající mezinárodní ostudě, když Evropský soud ve Štrasburku takřka týden co týden pokutoval Česko za jeho „hlemýždí“ justici.

Nejhorší ostudě tím sice zabránilo, spravedlnost ovšem v některých případech utrpěla.

Dobře to ukazuje případ šestačtyřicetiletého stavebního inženýra Jana Macháčka z Kostelce nad Orlicí. Macháček se po sedmi letech marných soudních sporů se státem obrátil v roce 2005 na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku a žádal kvůli průtahům odškodné ve výší 25 tisíc eur. V dubnu 2006 ale začala platit novela, která umožnila ministerstvu vyplácet odškodné. Evropský soud na to zareagoval tak, že v květnu 2008 Macháčkovu stížnost odmítl, protože „nebyly vyčerpány všechny vnitrostátní prostředky nápravy“.

Přišel o šanci uspět v Evropě Žádost o odškodnění za průtahy ve výši 700 tisíc korun si Macháček podal na ministerstvu spravedlnosti v březnu 2007. Ministerští úředníci mají na vyřízení žádosti šest měsíců, přesto až do dnešního dne nebyli schopni rozhodnout. „Přišel jsem kvůli tomu o možnost uspět ve Štrasburku. Naprosto nechápu, proč to trvá tak dlouho. Potvrdil jsem si, že v této zemi se spravedlnosti nedá dobrat,“ říká Macháček.

Ministerstvo spravedlnosti skluz připouští, na vině je ale podle něj Nejvyšší soud, který se Macháčkovým případem zabývá. „Předmětný spis se nachází již delší dobu u Nejvyššího soudu, který bude rozhodovat o dovolání podaném žalobcem Macháčkem, a tento soud odmítá spis ministerstvu, byť na krátkou dobu, zapůjčit. Ministerstvu proto nezbývá než vyčkat ukončení dovolacího řízení, neboť až poté bude ze strany soudu spis zapůjčen,“ vysvětluje Jiří Hovorka z tiskové oddělení ministerstva spravedlnosti.

A o co se Macháček již patnáct let se státem soudí? V září 1994 ho obvinila policie z podvodu a zároveň mu zakázala opustit Česko. O dva roky později soud uznal Macháčkovu nevinu a konstatoval, že se nedopustil žádného trestného činu. Pro Macháčka už ale bylo pozdě. Na začátku 90 let se živil jako stavař v Německu a kvůli trestnímu stíhání přišel o dobře placené místo. Od svého zaměstnavatele Hotelu Adler měl přitom garantovanou práci až do března 1996 a každý měsíc měl brát 4800 marek. Celkem tak přišel o 86 400 marek, tedy zhruba o 1,6 milionu korun. Právě o tuto částku pak stát zažaloval: „Dodnes se živím rukama. Sehnat slušnou práci byl pro mne obrovský problém, když ze mě udělali kriminálníka. Šel jsem třeba do firmy, která sháněla stavaře. Tam si mě proklepli a řekli mi, že stavaře nechtějí. Den na to ho už ale zase sháněli.“

Macháčkovu žalobou na stát – konkrétně na ministerstvo spravedlnosti – začal řešit Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou v říjnu 1998. Rozhodnutí padlo v srpnu 2002, kdy soud Macháčkovu žalobu zamítl. Krajský soud v Hradci Králové měl ale jiný názor a věc vrátil v červenci 2003 zpět na okres. Rychnovský soud pak změnil názor a nařídil státu, aby Macháčkovi peníze vyplatil. Ministerstvo se ale odvolalo a krajský soud nakonec Macháčkovi v roce 2007 přiznal po devíti letech tahanic nárok na pouhých 360 tisíc. S tím Macháček nesouhlasil a případ tak nyní řeší Nejvyšší soud.

Případů podobných Macháčkovu je více. Ministerstvo zdržují tahanice se soudy o spisy a dříve hlavně i nedostatek úředníků, kteří se odškodňováním zabývají. Krizová byla léta 2006 a 2007, kdy muselo ministerstvo převést velkou část žádostí do příštího roku. Podle Hovorky se nyní věci zlepšily – ubývá totiž žádostí. V roce 2007 jich bylo 2168, letos zatím „pouhých“ 812.

***

Úředníky nápor žádostí zaskočil

Odškodňování za průtahy

V dubnu 2006 začala platit novela zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou veřejnou mocí, která umožnila vyplácet náhradu i za nemajetkovou újmu – tedy v praxi hlavně za průtahy soudů. Ministerstvo spravedlnosti, které doslova zaplavily žádosti, nápor zaskočil a lidé, kteří chtěli odškodné za průtahy, museli opět čekat. Jak odškodňování dlouho trvá, ministerstvo nesleduje. Advokáti nicméně potvrzují, že k průtahům dochází. „Opravdu to rychle nejde. I já měl klienta, u kterého ministerstvo šestiměsíční lhůtu nedodrželo,“ říká známý pražský advokát Josef Lžičař. Ministerstvo potíže přiznává, tvrdí ale, že jsou již minulostí. „Celkový nápad žádostí zejména v roce 2007 značně převyšoval personální kapacitu odboru odškodňování... v současnosti se však... daří nově napadnuté věci vyřizovat průběžně,“ říká mluvčí. Může za to hlavně pokles žádostí. Letos jich bude zhruba polovina proti roku 2007.

Autor: