130 let

Springsteenův soumrak

Česko

Tři hodiny zatraceně živé muziky, bezmála třicet skladeb, tisíce zdvižených paží pod pódiem. Takové je zbrusu nové DVD amerického písničkáře Bruce Springsteena London Calling Live in Hyde Park.

Málokdo umí pracovat se západem slunce jako Springsteenova kapela E Street Band. Autor článku potvrzuje, že tatáž magická nálada vládla už na osm let starém turné k albu The Rising. Jinak se ale tehdejší a současná koncertní šňůra liší snad ve všem, co si lze představit, „Bossovým“ letním sestřihem a punkovou vizáží počínaje. Snad se tak vymódil, aby mohl své energií nabité vystoupení v londýnském Hyde Parku vprostřed léta roku 2009 odstartovat punkrockovou hymnou skupiny The Clash London Calling.

Zbytek večera nezůstal originálnímu začátku nic dlužen. Žádné hraní na folkovém či countryovém písečku, nýbrž pořádný bigbítový nářez, jaký by od čerstvého šedesátníka nikdo nečekal, přestože je hudebními maratony pověstný.

Zpěvák propotil košili i džíny, ještě než se dostal k páté písničce o psanci Peteovi, která na jeho loňském albu Working On A Dream budí pozornost nejen pro svou epičnost, ale i pro evidentní plagiátorství - to když v působivém refrénu zazní navlas stejné „tu tu tú du“ jako v notoricky známé písni skupiny Kiss I Was Made For Loving You. Však také E Street Band na koncertě v Hyde Parku problematické aranžmá raději trochu zašumloval. Jak Springsteen prozradil v jednom interview, měl sice předem napsaný playlist, ovšem poté, co od diváků z prvních řad posbíral cedule s názvy skladeb, které si jednotliví návštěvníci přáli slyšet, rozhodl se improvizovat. A tak došlo i na málo hraný kousek Jimmyho Cliffa Trapped (kdo si dnes vzpomene, že se nahrávka této písně v polovině osmdesátých let objevila na charitativním maxisinglu U. S. A. For Africa společně s megahitem We Are the World?). Folkrockový veterán se nebál zabrousit hluboko do historie a jako králíky z klobouku znovu vytahoval na světlo boží pozapomenuté trvalky Johnny 99, Seeds nebo Good Lovin’ z repertoáru blue-eyed-soulové kapely Young Rascals.

Na druhý břeh Některými položkami v seznamu muzikanti vysloveně prolétli, což je bohužel i případ skvělé vypalovačky Radio Nowhere z jestě lepšího CD Magic. Stalo se tak ovšem ve prospěch celkové atmosféry, jež zkrátka nedovolovala žádné zpomalení. U balady Lonesome Day, opět z období desky The Rising věnované událostem 11. září, se na chvilku zazdálo, že Springsteen ztratí hlas. Beztak chraplavý projev se změnil v hrkot krvavých hlasivek Vladimíra Vysockého a doktoři v zákulisí se dost možná probudili z příjemného limbu.

Vzápětí se však frontmanovi ztracená síla opět zázračně vrátila, asi jako když z turisty po pětadvacátém kilometru spadne únava a chce si dát repete. Od dávného šlágru Born to Run (familiárně označovaného BTR) přes exotickou Rosalitu až po finální taneček Dancing in the Dark podával Springsteen lepší výkon než v první půli.

Úlitbu londýnskému publiku v podobě London Calling vyrovnal hrdým přednesem pseudolidového dupáku American Land a věren pověsti patetického proletáře zařadil do závěrečné série i prastarou píseň Stephena Collinse Fostera, autora zlidovělé „Zuzany“: Hard Times Come Again No More - Zlé časy už se nevrátí. Přejme mu ten idealismus, Obama byl ve funkci teprve pár měsíců.

I když se Bruce Springsteen při mnoha příležitostech prezentuje jako sólista, jeho turné se vyznačují ryze kolektivním duchem, kde se baví všichni zúčastnění. Ať už jde o dobrosrdečného bubáka Stevieho Van Zandta, jenž na šéfovu otázku „Jaký je čas?“ odpovídá naučeným „Boss Time!“, nebo o nenápadného dříče Nilse Lofgrena, jehož kytarová sóla patří k vrcholům každé show.

Černý obr Clarence Clemons se na záznamu vystoupení z Hyde Parku tváří přísně a do děje příliš nezasahuje, když ale při jedné z posledních písní Jungleland, pojaté jako malé melodrama, vystřihne mnohaminutové povznášející sólo na saxofon, najednou si jej uvědomíme v celé jeho kráse. Pilíř Springsteenova soundu, onoho post-orbisonovského pop-rocku s dylanovským nádechem, je tím, kdo nás za soumraku převádí na druhý břeh, z říše dne do říše večera. Jestli se i tohle podařilo E Street Bandu na místě zimprovizovat, pak vážně klobouk dolů.

Bruce Springsteen & The E Street Band: DVD London Calling Live in Hyde Park

Sony Music Columbia 2010 Celkový čas 172 min.

O autorovi| MICHAL BYSTROV, Autor je hudební publicista.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás