Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Squateři si dnes hráli ve Stromovce. V sobotu vyrazí na karneval

Česko

  19:09
PRAHA - Squateři si dnes v Praze hráli na obsazení domu. Ve Stromovce si připravili z kartonů od krabic makety domů, které musela čtyřčlenná družstva uhájit před "policií". Za úkol také měli ve svěřeném domě pořádat například kulturní akce. V sobotu pak centrem Prahy projde karnevalový průvod, který chce podpořit tak zvaně nepřizpůsobivé, mezi které organizátoři počítají i squatery.

Squatteři hráli 18. září v pražské Stromovce týmovou bojovou hru foto: ČTK

Těch se dnes sešlo ve Stromovce asi 50. "Probíhá tu klasická bojová hra, jak to známe ze škol v přírodě nebo ze skauta, která se jmenuje Obsaď a žij. Obsazovat se bude imaginární dům," řekl jeden z účastníků Štěpán Mareček. Snahu udržet a zvelebit dům měli za úkol narušovat účastníci, kteří hráli policii.

Dnešní squaterská bojová hra se konala v rámci Týdne nepřizpůsobivosti, který začal v sobotu obsazením prázdného domu na Albertově squatery. Při následných střetech s policií bylo zadrženo asi sto lidí.

Prahu čeká karnevalový rej

Týden nepřizpůsobivosti skončí v sobotu velkým karnevalovým průvodem. Letos se koná již jeho šestý ročník, tentokrát účastníci začnou na Těšnově, protože radnice Prahy 7 podle organizátorů zakázala vjezd automobilů na Štvanici.

Z Těšnova účastníci průvodu vyrazí přes Pařížskou ulici na Staroměstské náměstí, na Těšnov se vrátí zpět přes ulici Na Poříčí.

"Měli jsme nahlášeny dvě trasy, po jednání s policií jsme dnes zvolili tuto variantu," řekl jeden z organizátorů Tomáš Havlín s tím, že ustoupili od trasy, která by částečně vedla po magistrále.

"Stejně jako loni se můžete těšit na rej masek, alegorické vozy, koncertní stage i soundsystémový doprovod," lákají příznivce pořadatelé. "Karneval bude z naší strany oslavou a nenásilnou akcí. Jediný, kdo by mohl iniciovat násilí, je policie," dodal Havlín.

Loňský ročník karnevalu doprovázela omezení z magistrátu, který zakázal první trasu průvodu, odůvodnil to obavami z dopravních potíží a z toho, že se protest promění v pouliční party. Organizátoři proto zvolili jiný směr.

Proti rozhodnutí magistrátu se ale odvolali, soud jim poté v dubnu dal zapravdu a magistrátní výnos zrušil. Pořadatelé doufají, že v sobotu do ulic vyjde až 3000 lidí, tedy stejně, kolik na karneval přišlo loni.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat