Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Squatterům v Šatovce hrozí vězení. Policie dřív mluvila o přestupku, teď zahájila trestní řízení

Česko

  12:30aktualizováno  17:28
PRAHA - Squatterům v pražské usedlosti Šatovka hrozí vězení. Policisté původně označili jednání squatterů za přestupek, nyní ale zahájili trestní řízení. Nikoho konkrétního však zatím nestíhají. Nadále také platí původní rozhodnutí, že policie proti squatterům na střeše budovy z bezpečnostních důvodů nezasáhne. Uvedl to v neděli na policejním webu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Policisté situaci v areálu usedlosti sledují. Hlídají také, aby do domu nevnikli další lidé. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Z pokynu státního zástupce byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin neoprávněný zásah do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru,“ sdělil mluvčí. Člověku, který neoprávněně obsadí cizí dům, hrozí podle zákona pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností - pokud vznikne velká škoda, nebo čin spáchá organizovaná skupina - může trest činit až pět let vězení.

Squatteři.
Aktivisté se uchýlili na střechu.

Dvě až tři desítky squatterů obsadily usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v pátek večer. Po jednání s policií a představiteli městské části Praha 6 část squatterů dům opustila a asi deset jich podle radnice zůstalo na střeše. Policie pak oznámila, že proti zbylým squatterům zasahovat nebude, protože by mohli být při tom policisté či squatteři zraněni. „V průběhu dnešního dne byly znovu prověřeny možnosti případného zásahu proti osobám na střeše a bylo rozhodnuto, že zásah v tuto chvíli nebude z bezpečnostních a taktických důvodů proveden,“ doplnil v neděli Daněk.

Starosta: Squatteři zneužili dobrou vůli

Podle mluvčího policie se squattery dále vyjednávají policisté a na místě jsou i zástupci radnice. Městská část Praha 6, která Šatovku spravuje, z ní chce udělat centrum pro seniory. Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že by chtěli v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) však nechtějí jednat a pouze si diktují požadavky. „Zneužili moji dobrou vůli. Ukázalo se, že si jdou naprosto tvrdě za svým,“ oznámil v neděli.

Squatteři obsadili usedlost Šatovka v Praze, byli i na střeše. Zasahovala jednotka SPJ i hasiči

Kolář nejprve jednal se squattery v noci z pátku na sobotu. Nabídl jim, že když odejdou, bude Praha 6 o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu za zhruba dva týdny. Squatteři ale podle radnice dohodu nepřijali. Kolář se v neděli o jednání pokoušel znovu a vylezl za squattery na střechu, ale neuspěl. „Poté, co jsem slezl dolů, mě skupinka jejich příznivců začala obviňovat z protiprávního jednání a ze lží,“ sdělil. Situace podle něj byla vyhrocená. „U mě si tím definitivně zavřeli poslední dveře,“ doplnil.

Zástupce squatterů, kteří Šatovku obsadili již jednou zhruba před dvěma lety, nevěří, že radnice usedlost opraví a bude ji využívat. „Pan starosta nabídl totéž co před dvěma lety a my už víme, že se pak neprojednalo nic,“ uvedl. Starosta ale v sobotu uvedl, že byl už podán návrh na změnu územního plánu kvůli přeměně Šatovky na centrum pro seniory. Se squattery již odmítá diskutovat. „Nenechám se vydírat lidmi, kteří říkají, že jsou proti systému, ignorují naše pravidla, ale zároveň na něm chtějí parazitovat, protože sami by si takový dům nikdy nebyli schopni postavit,“ uvedl Kolář.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat