Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sražení občanští demokraté bojují v Praze o vítězství

Hradčany, Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradčany, Pražský hrad | foto: Lidové noviny

PRAHA Pro občanské demokraty bývalo hlavní město vždy hlavní baštou. Nyní jim hrozí když ne porážka, tak velký ústup z dřívějších pozic. Socialistům to ale nepomáhá, nahoru se tlačí TOP 09 a Věci veřejné.

V tak svízelné situaci ODS v Praze ještě nikdy nebyla. Ještě před čtyřmi lety strana se ziskem 48 procent hlasů triumfovala a brala čtrnáct poslaneckých mandátů. O tom si občanští demokraté letos mohou nechat leda tak zdát.

Podle průzkumů veřejného mínění SC&C a STEM pro Otázky Václava Moravce sice i dnes občanští demokraté v Praze vedou, ovšem s "pouhými" třiadvaceti a půl procenta hlasů. Cíle kdysi dominantní strany v tuzemské metropoli jsou tak mnohem skromnější, než tomu bylo kdy dříve.

"Devět až deset mandátů by pro nás byl úspěch," vytyčil včera pro LN cíl lídr kandidátky David Vodrážka.

Město v číslech

Jako jediný region zaznamenala Praha v dubnu růst nezaměstnanosti. Bez práce jsou zde 3,98 procenta lidí.

Průměrná hrubá mzda zde činí 29 726 korun.

Praha vytváří téměř čtvrtinu celostátního HDP a je zde více než dvojnásobná úroveň proti celorepublikovému průměru.

Hlavní město je investičně nejatraktivnějším místem v ČR.

Příčin poklesu ODS je hned několik. V první řadě způsob jejího vládnutí na magistrátu, který se stal téměř synonymem korupce. V první řadě kvůli "nejdražší tramvajence na světě", tedy kartě Opencard za 888 milionů korun. Do toho stranu vyčerpávají i věčné vnitřní boje a spory.

"Zisk 48 procent ve sněmovních a 54 procent v komunálních volbách jsem už tehdy označil za zázrak, fantastický výkon. Ale řekl jsem také, že se nám to desetkrát ve zlém vrátí, protože každý výsledek bude srovnáván s tímto a že nevěřím, že ho ještě dosáhneme," připouštěl už v lednu primátor Pavel Bém.

Volby v krajích - Praha 01

Snad nejvíc ale ODS ubírá razantní nástup nových stran: TOP 09 vedené Karlem Schwarzenbergem a Věcí Veřejných v čele s Radkem Johnem.

Zejména Schwarzenberg na pražské voliče evidentně zabírá. Podle zmiňovaného průzkumu by se jeho strana v hlavním městě dělila o druhé místo se sociálními demokraty s devatenácti a půl procenta hlasů. Co by pro TOP 09 bylo de facto vítězstvím, by pro ČSSD znamenalo zřetelný ústup z pozic.

Socialisté možná ještě víc než občanští demokraté doplácejí na raketový nástup Johnových "vévéček", které by podle průzkumu braly šestnáct procent.

Téměř deset procent nerozhodnutých voličů se totiž podle informací LN z Lidového domu opřených o jejich interní průzkumy zatím přiklání namísto k sociální demokracii k Johnově straně. I proto mediální mágové z ČSSD pro závěr voleb naordinovali straně téměř "kobercový nálet" na Věci veřejné, především pak na bývalého moderátora TV Nova.

Volby v krajích - Praha 02

Kromě těchto čtyř stran už by podle průzkumu měli do sněmovny projít pouze komunisté. Se ziskem sedmi procent to ale na žádný velký zisk poslaneckých křesel nevypadá. Ještě mnohem hůře jsou na tom ostatní. Sněmovně se zatím v Praze nejvíc blíží zelení v čele se svým šéfem Ondřejem Liškou, kteří by brali čtyři a půl procenta hlasů. "Jsou i prognózy, které nám dávají přes pět procent. V posledních čtrnácti dnech se chceme zaměřit hlavně na mladé lidi," popsal Liška.

Volební speciál - Hlavní město Praha

Shodně se třemi procenty o sněmovnu bojují ještě Zemanovci a lidovci v čele kandidátky s Janou Hybáškovou z SNK-ED. "Podle nás je nejdůležitější vyjít mezi lidi, mluvit s nimi a naslouchat jim. Navzdory průzkumům věřím, že nakonec uspějeme," tvrdí lídr Zemanovců Vladimír Hönig.

"Není pochyb o tom, že se KDU do parlamentu dostane. Na nezpochybnitelný mandát v Praze je ale potřeba ještě máknout. Evropské demokraty určitě povzbudí, že hlas nevyhodí. A určitě pomůže, že jsem jediná ženská, která v Praze vede kandidátku," ujišťuje Hybášková.

Další díl, tentokrát o Sředočeském kraji, si přečtěte v úterý 18.května

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?