Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlom v kauze srážky vlaku se stromem. Vyšetřuje se jako teroristický útok

Červnovou srážku vlaku se stromem u Mladé Boleslavu kriminalisté prověřují jako... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červnovou srážku vlaku se stromem u Mladé Boleslavu kriminalisté prověřují jako... | foto: Lidovky.cz

MLADÁ BOLESLAV / PRAHA Když počátkem června narazil vlak poblíž Mladé Boleslavi do spadlého stromu, ministr vnitra Milan Chovanec nevyloučil teroristický útok. Podle zjištění serveru Lidovky.cz je teroristický útok aktuálně jedinou verzí, kterou se kriminalisté v souvislosti s nehodou zabývají. Prověřování případu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pražští žalobci si navíc pod sebe stáhli obdobný případ, k němuž došlo koncem července rovněž na Mladoboleslavsku.

Bylo 1. června krátce po osmé hodině ráno, když se na železnici mezi stanicemi Mladá Boleslav a Bakov nad Jizerou střetl vlak se stromem spadlým na koleje. Na trať se nezřítil náhodou, kmen někdo naříznul. V osobním vlaku sedělo devět lidí, všichni naštěstí vyvázli bez zranění. Provoz zůstal přerušený na dalších osm a půl hodiny. Důvodem bylo vedle prací na uvolnění trasy fakt, že na místě zajišťovali stopy kriminalisté.

„V tuto chvíli není zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin,“ reagoval krátce po incidentu ministr vnitra Milan Chovanec. Spekulace o terorismu na sociálních sítích rozvířil protiislámský aktivista Martin Konvička, podle kterého se na místě našly vzkazy v arabštině. Server Aktuálně.cz později upozornil, že policie zajistila vzkaz Alláh je veliký psaný latinkou s pravopisnými chybami.

Zpočátku se policie zabývala nehodou pro podezření z obecného ohrožení, ale podle zjištění serveru Lidovky.cz došlo zkraje podzimu v kauze ke zlomu. Mladoboleslavští žalobci tehdy předali dozor případu do Prahy. „Věcná příslušnost Vrchního státního zastupitelství v Praze se odvíjí od použité právní kvalifikace, když je prověřováno podezření ze spáchání zločinu teroristického útoku,“ potvrdil serveru Lidovky.cz státní zástupce Marek Bodlák.

Jinými slovy kriminalisté v současnosti pracují s verzí, že strom někdo poslal na koleje s úmyslem spáchat teroristický útok. Podle trestního zákona je motivem takového činu vedle snahy způsobit zranění, smrt či škodu na majetku také mimo jiné vyvolat strach uvnitř veřejnosti, slovy příslušného paragrafu „závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo.“ V případě uznání viny se může takový zločin trestat doživotním vězením (více zde).

Policie už by měla znát podezřelé, míní expert

Okolnosti incidentu prověřuje přímo Národní centrála proti organizovanému zločinu, její mluvčí Jaroslav Ibehej odmítl k práci svých kolegů uvolnit jakékoliv informace. Žalobce Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze uvedl, že kriminalisty dovedly ke kvalifikaci činu jako teroristického útoku dílčí výsledky prověřování. „Zdejšímu státnímu zastupitelství byla věc postoupena s ohledem na skutková zjištění a jejich vyhodnocení,“ sdělil.

Anarchisté útok nespáchali

Podle dostupných informací se dosud v České republice dostal před soud jediný případ, v němž se mělo jednat o teroristický útok.
Trojici anarchistů státní zástupce obžaloval kvůli plánům zápalnými lahvemi zaútočit na vlak převážející vojenský materiál, k údajnému teroristickému činu mělo dojít v dubnu 2015 poblíž železničního mostu v pražské Chuchli. 
Jenže soud letos v září trojici očistil, vinu se jim prokázat nepodařilo. Soud se ztotožnil s tím, že skupinu vyprovokoval nasazený policejní agent (více zde).

Více s ohledem na běžící řízení prozradit nechtěl. Nicméně vzhledem ke stadiu kauzy, tedy prověřování, ještě nikdo obviněn nebyl. Podle mínění bývalého náčelníka Vojenského zpravodajství a bezpečnostního experta Andora Šándora by ale policie už měla mít možné pachatele vytipované. „Předpokládám, že ti, co to vyšetřují, musí vědět, kdo za tím stojí. Musí tam být nějaký politický nebo náboženský podtext,“ sdělil serveru Lidovky.cz Šándor.

Sám si nevybavuje, že by se v minulosti někdo pokusil realizovat teroristický útok poražením stromu na koleje. Příprava takového činu prý není jednoduchá. „Člověk musí mít povědomí o profilu trati, vybrat správné místo a porazit dost silný strom na to, aby zastavil vlak. Jinými slovy je s tím hodně práce, slyším o tom prvně,“ poznamenal bývalý šéf vojenských zpravodajců.

Srážka u Bezdězu také pod dozorem vrchních žalobců

Obdobný scénář se přitom naplnil 28. července krátce před půl desátou večer na trati mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem, tedy vzdušnou čarou asi pět kilometrů od červnové nehody. V případě druhého incidentu také najel osobní vlak do stromu, jenž se po naříznutí skácel na koleje. Rovněž tato mimořádná událost se obešla bez zranění.

Prověřování červencové srážky se vyvinulo stejným směrem jako v případě nehody u Bakova, aktuálně ho také dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Má to úplně stejnou historii, ze stejných důvodů to bylo postoupeno Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf státních zástupců na Mladoboleslavsku Petr Cibulka, jehož lidé případ do Prahy poslali.

Server Aktu.cz bezprostředně po druhé nehodě informoval, že i na místě kriminalisté našli několik papírů popsaných vzkazem Alláhu, akbar. Vyvstává tak otázka, zda spolu oba incidenty vzhledem ke způsobu provedení, podobným okolnostem a blízkosti míst činu bezprostředně souvisí, případně jestli je má na svědomí stejný pachatel či okruh pachatelů.

Oba útoky na dráhu zalarmovaly Správu železniční dopravní cesty, jež se o tratě v Česku stará. Vedení SŽDC nařídilo odpovědným zaměstnancům, aby byli v terénu obezřetnější. „Dvakrát ročně bude vedení organizačních jednotek SŽDC informováno o stávající bezpečnostní situaci v kolejové dopravě a zároveň budou zpracovány operativní poznatky,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí SŽDC Kateřina Šubová s tím, že opatření blíže komentovat nemůže.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....