Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Srbové se omluvili za masakr

Česko

Prezident Boris Tadič vyjádřil ve Vukovaru lítost nad zavražděním více než 200 Chorvatů

VUKOVAR/PRAHA Byl to jeden z nejtragičtějších momentů války. Chorvatští vojáci tehdy proti obrovské přesile bránili Vukovar. V listopadu roku 1991 ho ale srbské síly, kterým velel i známý vůdce podsvětí přezdívaný Arkan, s pomocí Jugoslávské lidové armády dobyly a téměř ho srovnaly se zemí. Do místní nemocnice se tehdy uchýlily stovky lidí. Srbské síly zde ale 18. listopadu provedly razii a přes 200 lidí odvezly za město a na pět kilometrů vzdálené farmě Ovčara je bez milosti popravily. Postavily je před jámy a po skupinách po sedmi až osmi zajatcích je postřílely z kulometu. Ty, kteří masakr přežili, poté ještě „dorazily“ výstřelem z pistole do hlavy.

Včera mohli Chorvaté a Srbové začít novou kapitolu dějin. Prezident Boris Tadič se stal prvním vysoce postaveným srbským představitelem, který po válce Vukovar navštívil. A poté, co položil věnec u památníku v Ovčaře, se za zvěrstva, které zde spáchali Srbové, omluvil. „Jsem zde, abych se omluvil, abych ukázal lítost a abychom mohli s Chorvatskem konečně obrátit stránku,“ citovala Tadiče agentura Reuters. Srbský prezident u památníku položil věnec s nápisem Nevinným obětem. „Naše děti již nesmí být zatíženy tím, co se dělo v devadesátých letech. Srbsko chce mít dobré sousedské vztahy,“ dodal prezident.

Tadič se do Vukovaru přepravil přívozem přes hraniční řeku Dunaj. Na břehu ho přivítal chorvatský prezident Ivo Josipovič. Média omluvu označují za historický mezník v chorvatsko-srbských vztazích. Ceremoniálů se zúčastnilo i rekordních 230 novinářů. Událost si nenechala ujít ani řada obyvatel města. Ne všichni však Tadičovu omluvu přijali a někteří i protestovali s transparenty Nejsi vítán! „Jeho omluva pro mě neznamená nic, protože on není za ty zločiny osobně zodpovědný,“ uvedla Vesna Bosanacová, která tehdy v roce 1991 pracovala ve vukovarské nemocnici. „Nicméně může zatlačit na instituce a na ty, kteří vědí, co se tehdy přesně stalo. To by nám pomohlo vyřešit osudy dosud pohřešovaných lidí,“ dodala. Tadič prý přivezl do Chorvatska i dokumenty, které byly z vukovarské nemocnice v roce 1991 odvezeny. Ty by mohly vnést trochu světla do tehdejších událostí. I podle Vilmy Vidovičové, která přišla ve válce o pět příbuzných, je potřeba, aby Srbové udělali více, než se jen omluvili. „Nemůžeme pohřbít své mrtvé, protože nevíme, kde jsou jejich hroby. Ať nám to řeknou, aby i oni našli svůj klid,“ citoval ji srbský deník Blic. V masových hrobech v okolí Vukovaru bylo dosud objeveno jen 194 těl, další desítky mrtvých se dosud nepodařilo najít.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

MASAKR NA FARMĚ

* Masakr se odehrál 20. a 21. listopadu 1991 během srbsko-chorvatské války. Ta byla jedním z konfliktů provázejících rozpad někdejší Jugoslávie. Srbské síly s pomocí Jugoslávské lidové armády obsadily chorvatský Vukovar v listopadu 1991 po tříměsíčním těžkém obléhání. * Po kapitulaci chorvatských ozbrojených sil se mnoho obyvatel uchýlilo do vukovarské nemocnice. Srbské jednotky odtud 20. listopadu 1991 odvlekly několik set osob a na nedaleké farmě Ovčara jich na 200 zabily.

Autor: